24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ανίκητη Ελλάδα!

Τι κι αν το εισιτήριο για Κίνα είναι τσεκαρισμένο, τι κι αν δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον στον αγώνα της Πάτρας; Η Εθνική μας δεν χάνει με τίποτα! Νίκησε και τη Γερμανία (92-84), που ήταν αήττητη μέχρι σήμερα, έκανε το 9/9 στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και δείχνει πόσο μεγάλο βάθος και ποιότητα έχει το ελληνικό μπάσκετ. Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ξανά η κολώνα της Εθνικής, ο Γιάννης Αθηναίου έβαλε μεγάλα σουτ και διέπρεψε ως πλέι μέικερ, ενώ κρίσιμες λύσεις έδωσε και ο Γιαννούλςη Λαρεντζάκης.

Χρειάστηκαν έξι λεπτά για να βρει η Εθνική ρυθμό. Στο διάστημα αυτό η Γερμανία έδειχνε κυρίαρχη, παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση, με απανωτά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια και με τους Ακπινάρ και Μπέντζινγκ να κάνουν μεγάλη ζημιά. Τα κακά ποσοστά της Εθνικής μας από την περιφέρεια επέτρεψαν στους Γερμανούς να προηγηθούν με 22-11 στο 6' και τότε ήταν που πήρε τάιμ άουτ ο Θανάσης Σκουρτόπουλος.

Μετά το τέλος του η Εθνική που επέστρεψε στο παρκέ ήταν τελείως διαφορετική. Όχι σε σύνθεση, αλλά σε διάθεση και αποτελεσματικότητα. Η άμυνα έγινε αίφνης απροσπέλαστη, καθώς έκλεισαν οι διάδρομοι μέσα στη ρακέτα και οι Γερμανοί άρχισαν να σουτάρουν υπό κακές προϋποθέσεις άστοχα τρίποντα. Και στην επίθεση φρόντισαν οι Γιάννης Μπουρούσης και Γιαννούλης Λαρεντζάκης, που έκαναν... πάρτι απέναντι στη γερμανική άμυνα σκοράροντας σχεδόν αποκλειστικά οι δυο τους.

Κατόπιν τούτων και με βοήθεια και από τον Χρυσικόπουλο, που μπήκε από τον πάγκο ορεξάτος, η Εθνική έτρεξε μεταξύ 6' και 12' ένα απίθανο σερί 20-0! Χάρη σε αυτό πήρε κεφάλι στο σκορ με 31-22 και έγινε το αφεντικό του αγώνα. Οι αλλαγές που έκανε ο Σκουρτόπουλος δεν επηρέασαν την απόδοσή της ούτε στην άμυνα, που παρέμεινε αποτελεσματική, αλλά ούτε και στην επίθεση, όπου έδιναν λύσεις είτε ο Γιαννόπουλος με το μακρινό του σουτ είτε ο φιλότιμος Μαυροειδής μέσα στη ρακέτα. Η Εθνική, έχοντας κάνει μόλις 3 λάθη στο πρώτο 20λεπτο (δείγμα κι αυτό της συγκέντρωσης των διεθνών και της καλής της μέρας), προηγήθηκε με 45-33 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, που έκλεισε τελικά με σκορ 45-35.

Στην τρίτη περίοδο η επίθεση συνέχισε να λειτουργεί καλά, καθώς  ο Γιάννης Μπουρούσης δεν είχε αντίπαλο κάτω από το αντίπαλο καλάθι, ο Γιάννης Αθηναίου γυρνούσε σωστά την μπάλα και ο Γιαννόπουλος με τον Λαρεντζάκη συνέχιζαν να δίνουν λύσεις. Όμως στην άμυνα άρχισαν να δημιουργούνται κάποια προβλήματα. Χάθηκαν ορισμένα αμυντικά ριμπάουντ, ο Μπέντζινγκ και ο Τσίρμπες βρήκαν χώρο και έδρασαν μέσα στη ρακέτα και η Γερμανία στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 7 πόντους (63-56).

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό διαφοροποιήθηκε κάπως, καθώς οι Γερμανοί χτύπησαν με σύστημα την άμυνα της Εθνικής μας μέσα στο καλάθι, έχοντας διαγνώσει αδυναμίες εκεί, ειδικά όταν έπαιζε ο Μπουρούσης. Ο Τίμαν έκανε μεγάλη ζημιά με τα επιθετικά ριμπάουντ και τα κεραυνοβόλα καρφώματά του, ο Μπέντζινγκ συνέχισε κι αυτός την καλή δουλειά και η Γερμανία πλησίασε.

Στο 34' το σκορ έγινε 73-70 και παρόλο που ο Αθηναίου, αλλά και ο Λαρεντζάκης έβαλαν ορισμένα μεγάλα σουτ, η Εθνική δεν μπορούσε να ξεφύγει και να "καθαρίσει". Οι Γερμανοί ήταν κολλημένοι δίπλα της και απειλούσαν μέχρι που ο Χρήστος Σαλούστρος έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο στο 38'. Με αυτό το σκορ έγινε 85-77, στη συνέχεια ο Μπέντζινγκ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, ο Αθηναίου έβαλε ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο και... τέλος. Με το σκορ στο 88-77 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος το παιχνίδι δεν μπορούσε να γυρίσει και δεν γύρισε. Η Εθνική πήρε μία ακόμα νίκη υποχρεώνοντας την Γερμανία στην πρώτη ήττα της στα προκριματικά του Μουντομπάσκετ.

ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ: Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν η κολώνα της Εθνικής και συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη. Δίπλα του όμως αυτοί που έκαναν τη διαφορά ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Γιάννης Αθηναίου. Ο πρώτος μαζί με τον Μπουρούση συνέβαλαν ώστε να γίνει το 20-0 του πρώτου ημιχρόνου, με το οποίο γύρισε το παιχνίδι. Κι ο δεύτερος έκανε σπουδαία δουλειά στην οργάνωση του αγώνα, ενώ έβαλε μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο, με τα οποία τελείωσε το παιχνίδι.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 58% στα σουτ εντός παιδιάς η Εθνική δεν θα μπορούσε να χάσει, ακόμα κι αν έχασε τα ριμπάουντ (25 έναντι 29 της Γερμανίας)