23.2 C
Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

Ανέκτησαν το πλεονέκτημα οι Καβαλίερς (vids)

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς άλωσαν το «Bankers Life Fieldhouse», 104-100 τους Ιντιάνα Πέισερς και ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ του ΝΒΑ, ισοφαρίζοντας την προημιτελική σειρά σε 2-2.

Από την… αρχή θα ξεκινήσουν οι δύο αντίπαλοι, με τη σειρά να μεταφέρεται τώρα στην «Quicken Loans Arena». Ας είναι καλά ο Λεμπρόν Τζέιμς, που δεν έπεσε στην... παγίδα του  Λανς Στέφενσον κι όσα έκανε για να τους επηρεάσει και με 32π., 13 ριμπάουντ, εφτά ασίστ και δύο κοψίματα οδήγησε τους φιλοξενούμενους στη νίκη. Άλλους 18π. είχε ο Κάιλ Κόρβερ, 12π. με πέντε ριμπάουντ ο Τζέι Αρ Σμιθ και 11 ριμπάουντ ο Κέβιν Λοβ, ο οποίος όμως ήταν άστοχος με 2/10 σουτ εντός παιδιάς και συνολικά 5π. Οι εκπρόσωποι του Οχάιο έτρεξαν επιμέρους σερί 10-2 στα τελευταία δύο λεπτά και «καθάρισαν» την επικράτηση στο φινάλε, αν και κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχαν βρεθεί μπροστά στο σκορ ακόμα και με 18π.

Οι γηπεδούχοι ξέμειναν από λύσεις στα τελευταία λεπτά, αν και εφτά παίκτες τους τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων. Από 17π. είχαν οι Βίκτορ Ολαντίπο και Μάιλς Τέρνερ, «διπλός» με 12π. και 16 ριμπάουντ ήταν ο Θάντεους Γιανγκ, 19π. με έξι ριμπάουντ είχε ο Ντομάντας Σαμπόνις και 12π. με οκτώ ασίστ, πέντε ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο ο Ντάρεν Κόλισον. Ο Στέφενσον τελείωσε με 11π., δύο ριμπάουντ, έξι ασίστ, ένα κλέψιμο κι άλλο ένα κόψιμο.