20.6 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Αμβούργο-Μπάγερν Μονάχου 91-89: Στραβοπάτημα στην παράταση (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου βρέθηκε να "κυνηγάει" στο σκορ, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά δεν κατάφερε να πάρει και τη νίκη. Το Αμβούργο ήταν αυτό που επικράτησε με 91-89, διατηρώντας τον πρώτο λόγο στο έξτρα πεντάλεπτο για να φτάσει και το 15-9 στην κατάταξη του πρωταθλήματος Γερμανίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο στο +5 (77-72, 38’). Ο Ζίπσερ με τρίποντο μείωσε (77-75) με 1’43’’ να απομένει, ο Κότσαρ έγραψε το 79-76 με 50’’ στο ρολόι, αλλά ο Μπόλντουιν ισοφάρισε (79-79) με 35’’ για τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Σορτς αστόχησε, ο Ζίπσερ πήρε το ριμπάουντ, ο Τέιλορ έκανε το φάουλ, αλλά ο Νικ Βάιλερ Μπαμπ αστόχησε στο σουτ τριών πόντων με τη λήξη με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Αμβούργο ήταν αυτό που πήρε από την αρχή το προβάδισμα και το διατήρησε ως το τελικό 91-89. Ο ΤζαΤζουέιν Τζόνσον με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπάγερν, ο Ζίπσερ πρόσθεσε 14 και 7 ριμπάουντ, ο Ραντόσεβιτς 13, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Μπόλντουιν, Ρέινολντς και Σίσκο. Για τους νικητές Σουίνγκ και Κότσαρ είχαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα και από 18 είχαν οι Σορτς και Τέιλορ

Πρώτη στη βαθμολογία παραμένει η Λούντβιχσμπουργκ (22-2), η Μπάγερν Μονάχο βρίσκεται πλέον στο 21-5, η Άλμπα Βερολίνου ακολουθεί (20-4) και την πρώτη τετράδα συμπληρώνει η Όλντενμπουργκ (19-6).