25.6 C
Σάββατο, 1 Ιουνίου, 2024

Αλώβητο το κάστρο, σταθερή η κορυφή (vids)

Ιδανικά ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας για τα ελληνικά χρώματα, με το... κάστρο του ΟΑΚΑ να παραμένει άπαρτο για τον Παναθηναϊκό, που επέστρεψε από διαφορά 14 πόντων κόντρα στην Ρεάλ για μια σπουδαία νίκη με 82-80.

Οι "πράσινοι" με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ρίβερς και Γκιστ έφεραν τούμπα του ματς κόντρα στους Ισπανούς, που προηγήθηκαν 54-40 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Πασκουάλ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο μέρος και έφτασε σε ένα μεγάλο αποτέλεσμα, κρατώντας παράλληλα αλώβητη την έδρα της.

Στην Κωνσταντινούπολη η Χίμκι καρδιοχτύπησε την Φενέρμπαχτσε, αλλά οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν με 71-67 παρά την καθίζηση στην τελευταία περίοδο. Η απουσία του Κώστα Σλούκα και η κακή βραδιά του Ουόναμεϊκερ (4/14 σουτ) δημιούργησαν προβλήματα στην περιφέρεια αλλά εν τέλει η Φενέρ κράτησε τη νίκη.

Στο τελευταίο και επίσης δραματικό ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβίωσε κόντρα στην Μάλαγα, κερδίζοντας με 89-80 εκτός έδρας. Οι Ισπανοί έκαναν τα πάντα για να πάρουν μια σπουδαία νίκη αλλά δεν άντεξαν στα τελευταία λεπτά εκεί όπου μίλησε η κλάση του Ροντρίγκεθ. Η "ομάδα του στρατού" παρέμεινε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με τον Ολυμπιακό.