27.2 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Αλωσε το Τελ Αβίβ η Μάλαγα

Στο φινάλε του πρώτου γύρου φύλαγε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν η Μάλαγα που πέρασε νικηφόρα από το Τελ Αβίβ επικρατώντας της Μακάμπι με 89-78 μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας είχε μια τετράδα "φωτιά"  (Νέντοβιτς 20, Μπρούκς 18, Σερμαντίνι 15, ΜακΚόλουμ 15) η οποία σημείωσε τους 68 από τους 89 πόντους της ομάδας και διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των γηπεδούχων.

Η Μακάμπι έμεινε στις δάφνες του πρώτου ημιχρόνου όπου είχε σταθερά το προβάδισμα (47-39 στο πρώτο εικοσάλεπτο) αλλά ήταν καταστροφικό για αυτήν το 3ο δεκάλεπτο όπου σημείωσε μόλις 11 πόντους και δέχτηκε 22 με αποτέλεσμα το μομέντουμ να γυρίσει υπέρ της Μάλαγα η οποία σούταρε σχεδόν με 50% στα τρίποντα (12/25) σημείο καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα.

Γενικότερα η ομάδα του Χουάν Πλάθα έλεγξε απόλυτα το ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο (στο οποίο άλλωστε επικράτησε με 50-31 !) μπλόκαρε τα ατού των Ισραηλινών και τους έκοψε τον γρήγορο ρυθμό που τους εξυπηρετεί και με τον οποίο στο πρώτο 20λεπτο το συγκρότημα του Νέβεν Σπάχια είχε βγάλει αρκετούς αιφνιδιασμούς.

Ιδιαίτερα στο κομμάτι όπου ξέφυγε περίπου στο 13' με τη μεγαλύτερη διαφορά της (32-19) εκμεταλλευόμενη και τις αρχές επιστροφές των Ισπανών.

Τους οποίους κρατούσε σε επαφή με το σκορ στο πρώτο μέρος ο Τζέφ Μπρούκς πετυχαίνοντας σε αυτό το πρώτο εικοσάλεπτο τους 14 από τους συνολικά 18 πόντους του.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Γκεόργκι Σερμαντίνί ήταν ο ογκόλιθος που έδωσε το κάτι παραπάνω στη Μάλαγα με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ιδιαίτερα στο κρίσιμο δεύτερο ημίχρονο τελείωσε πολλές φάσεις και ήταν καθοριστικός εκεί που έπρεπε να κρατήσει η ομάδα του το προβάδισμα.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Το 48% που είχε στα τρίποντα (12/25) και τα 47 συνολικά ριμπάουντ (τα 16 επιθετικά) που μάζεψε ήταν τα ισχυρά χαρτιά της Μάλαγα για το μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 47-39, 58-61, 78-89