18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Αλμπα – Βαλένθια 86-90: Με ανατροπή θαύμα κυνηγάει το… θαύμα (vid)

Η Βαλένθια μπήκε στο Βερολίνο για το ματς με την Αλμπα ζαλισμένη από την ήττα - σοκ από τον Ολυμπιακό. Βρέθηκε να χάνει από νωρίς με μεγάλες διαφορές, έδειχνε παραδομένη στη μοίρα του αποκλεισμού από την Ευρωλίγκα, αλλά δε συμβιβάστηκε. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς το πίστεψε πρώτος, ο Μάικ Τόμπι το εδραίωσε και ο Ντέρικ Ουίλιαμς το... υπέγραψε. Το 86-90 ήταν η 18η νίκη της Βαλένθια. Στην τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τη Μπασκόνια, με την οποία είναι ισόβαθμη και έχει χάσει με έναν πόντο. Μπορεί να την περάσει, αλλά δεν ξέρει και αν θα της φτάσει. Η Ρεάλ και η Ζενίτ, που έχει και ένα επιπλέον ματς να δώσει και όλα εντός, κρατάνε την τύχη στα χέρια τους. Απλά οι «νυχτερίδες» αναπνέουν ακόμα.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε διαγωνισμό τριπόντων και σε σόου της Αλμπα για το μεγαλύρερο διάστημα. Οι Γερμανοί μπήκαν καταιγιστικοί στο παιχνίδι και μόλις στο 3' είχε διψήφια υπέρ τους διαφορά, 13-3! Το δεκάλεπτο έληξε με double score, στο 26-13 και 5/10 τρίποντα από την Αλμπα

Για τη Βαλένθια δε λειτουργούσε τίποτα και το 35-17 στο 13' το επιβεβαίωνε. Κάπου εκεί άρχισε να... λειτουργεί ο Πρέπελιτς. Ο Σλοβένος άρχισε να βομβαρδίζει κι αυτός από το τρίποντο, μείωσε σε 39-28 στο 15' και το ημίχρονο έληξε με 53-42. Συνολικά 17 τρίποντα, (9/18 και 8/18) και 17 πόντοι από τον Πρέπελιτς με 4/5 τρίποντα να παλεύει για να αποσοβήσει το μοιραίο.

Η Βαλένθια αποφάσισε να παίξει άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι ξαναμπήκε στο ματς. Μαζί και με την μεθοδική και σωστή τροφοδότηση του Τόμπι μέσα στη ρακέτα, με τον αμερικανό να είναι ασταμάτητος. Το 61-61 στο 27' έφερνε το ματς σε νέα αφετηρία. Η Αλμπα βρήκε τρόπο να αντιδράσει για το 68-61 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 70-64.

Οι Γερμανοί είχαν ξαναβάλει το πόδι στο γκάζι και στο 31' ήταν ανά σε διψήφια διαφορά, 74-64. Ξανά στο κυνήγι η Βαλένθια, ξανά με αποτέλεσμα. Το 79-79 στο 38' έσβηνε όσα είχαν προηγηθεί και έβαζε απέναντι το γόητρο με την επιβίωση.

Στο 38'40'' η Βαλένθια βρέθηκε μπροστά, 83-85 με τον Ουίλιαμς. Ο Φοντέκιο απάντησε με τρίποντο στα 55'' για τη λήξη, 86-85. Ξανά σαν σωτήρας ο Ουίλιαμς στα 31'', μετά από χαμέον λέι απ του Ντούμπλιεβιτς, γκολ φάουλ και 86-88. Αστοχο τρίποντο από τον Σίβα, βολές από τον Βαν Ρόσομ στα 13'' για το 86-90.

ΕΜΠΝΕΥΣΤΗΣ: Αν δεν υπήρχε ο Κλέμεν Πρέπλιτς, η Βαλένθια στο ημίχρονο μπορεί να έχανε και με... 30. Ο Σλοβένος έκανε όργια στο πρώτο 20λεπτο και ήταν αυτός που ενέπνευσε τους συμπαίκτες του ότι υπήρχε ελπίδα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Βαλένθια σούταρε και έβαλε δέκα περισσότερες βολές, (20/22 έναντι 10/12) και σε ένα τόσο οριακό ματς η διαφορά στον πιο εύκολο τρόπο να σκοράρεις, σίγουρα έπαιξε ρόλο.