27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Αλμα για τη σωτηρία τα Τρίκαλα

Αγκαλιά με την παραμονή είναι τα Τρίκαλα μετά τη νέα μεγάλη νίκη τους αυτή τη φορά επί του Ρεθύμνου (76-67). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φτάσει σε μια ακόμα μεγάλη νίκη στην έδρα της (εκεί που έχει νικήσει Αρη, ΠΑΟΚ και Κολοσσό και έχασε δύσκολα από τον Παναθηναϊκό) και ουσιαστικά αγκάλιασε την παραμονή της για 4η συνεχόμενη χρονιά στη Basket League. Η ομάδα της Θεσσαλίας κάνει πορεία…πρωταθλητισμού τον τελευταίο καιρό μετρώντας έξι νίκες στους τελευταίους οκτώ αγώνες της. Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με τρίποντο του κορυφαίου παίκτη του Κέλσι Μπάρλοου 29-24 στο 17’ και αυτό ήταν το πρώτο ξέσπασμα καθώς ο Αμερικανός συνέχισε να σκοράρει για το 37-28 του ημιχρόνου. Τη σκυτάλη πήρε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Γκιλβίνας Μπιρούτα και με δικούς του πόντους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με 45-33 και στη συνέχεια 56-41 στο φινάλε της 3ης περιόδου έχοντας βάλει τις βάσεις για τη νίκη την οποία κράτησαν άνετα στην τελευταία περίοδο καθώς οι Κρητικοί του Νίκου Βετούλα δεν μπορούσαν να επιστρέψουν. Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η υπεροχή των Τρικάλων στα ριμπάουντ (37 έναντι 26) εκ των οποίων μάλιστα τα 11 ήταν επιθετικά έπαιξε κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, όπως και οι 18 ασίστ των γηπεδούχων. Ο πρωταγωνιστής: Ο Κέλσι Μπάρλοου πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη. Δεν είναι μόνο οι 21 πόντοι που σημείωσε, αλλά και τα πέντε ριμπάουντ που μάζεψε και τα εννέα φάουλ που κέρδισε.   Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης εδώ: εδώ: