21.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ… 4Χ4

Τα "τεσσάρια" Ματσιούλις και Λάνγκφορντ, ήταν σε σπουδαία βραδιά και με τη βοήθεια του Λάνγκφορντ στο τέλος οδήγησαν την ΑΕΚ στη νίκη μέσα στο Ιβανόφειο επί του Ηρακλή με 79-72, που τη διατηρεί αήττητη στην κορυφή της Basket League, έστω και με δύο αγώνες λιγότερους. Ντεμπούτο για την ΑΕΚ έκανε ο νεοαποκτηθείς Μόουζες Κίνγκσλεϊ.

Το μπάσκετ που παίχτηκε στο πρώτο μέρος ήταν μάλλον κακό, καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη έμφαση στην άμυνα και στην εξουδετέρωση η μία της άλλης, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να είναι αργός και τα ποσοστά ευστοχίας κακά. Ο Ηρακλής προσπάθησε να επιτεθεί με τον Καββαδά, που η αλήθεια είναι ότι ανταποκρίθηκε κι έκανε αρκετή ζημιά στην Ένωση στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως δεν είχε άλλο συμπαραστάτη στην επίθεση.

Η ΑΕΚ από την άλλη μεριά ήταν αργή στην κυκλοφορία της μπάλας και πολύ άστοχη και καθώς ούτε ο Λάνγκφορντ μπορούσε να σκοράρει είχε κολλήσει επιθετικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 14-11 υπέρ του Ηρακλή στην πρώτη περίοδο διαμορφώθηκε δύο λεπτά πριν από το τέλος της.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έκανε συνεχείς αλλαγές προσπαθώντας να βρει ένα αποδοτικό σχήμα και σε πρώτη φάση η συνύπαρξη των Ζήση και Κατσίβελη στην πεντάδα απέδωσε καρπούς, καθώς ο πρώτος οργάνωνε σωστά, ο δεύτερος έδωσε επιθετικές λύσεις και οι δύο μαζί πίεσαν αποτελεσματικά στην άμυνα. Όταν όμως επέστρεψε στην πεντάδα ο Χρυσικόπουλος, ο οποίος είχε ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα, καθώς ξεπέρασε πλήρως το πρόβλημα υγείας, που τον ταλαιπώρησε στις αρχές της εβδομάδας, η ΑΕΚ ξέσπασε.

Ο διεθνής φόργουορντ σκόραρε μέσα σε 2,5 λεπτά 12 συνεχόμενους πόντους, χάρη στους οποίους η Ένωση ξέφυγε με 32-23 στο 17'. Παράλληλα παίζοντας κάτω από τα καλάθια μαζί με τον Μόουζες Κίνγκσλεϊ, που έκανε το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα, έδειξαν να ελέγχουν σωστά την κίνηση μέσα στη ρακέτα, παρ' όλα αυτά ο Ηρακλής αντέδρασε. Με τους Σαγκς, Χάνλαν και Καββαδά να σκοράρουν, αλλά και χάρη σε ένα τρίποντο του Μπόουλιν μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (32-31 στο 19'), πριν ο Ματσιούλις με τρίποντο στη εκπνοή του ημιχρόνου διευρύνει και πάλι το προβάδισμα της ΑΕΚ στο +6 (37-31).

Η τρίτη περίοδος άρχισε με έναν... διαγωνισμό σκοραρίσματος ανάμεσα σε Χάνλαν και Ματσιούλις, που πέτυχαν συνεχόμενους πόντους για τις ομάδες τους και διατήρησαν για κάποια λεπτά τη διαφορά στο επίπεδο των 5-7 πόντων υπέρ της ΑΕΚ. Όμως ο Χάνλαν έκανε τρία φάουλ και αποσύρθηκε, κάποια στιγμή βγήκε και ο Καββαδάς, έτσι ο Ηρακλής έχασε τις δύο βασικές επιθετικές επιλογές του, την ώρα που ο Ματσιούλις έμεινε στο παιχνίδι και συνέχιζε να σκοράρει. Δίπλα του οι Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς και Ζήσης βοηθούσαν επιθετικά και η ΑΕΚ κατάφερε στο 28' να ξεφύγει για πρώτη φορά με 15 πόντους (56-41), δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Στο τελευταίο δίλεπτο η Ένωση έμεινε άποντη, καθώς ο Ηρακλής έκανε πιο πιεστική την άμυνά του, αλλά δεν επωφελήθηκε ιδιαίτερα, καθώς το δεκάλεπτο έληξε με 56-44.

H τελευταία περίοδος κυλούσε με την ΑΕΚ να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να κάνει διαχείριση της υπέρ της διαφοράς, που έφτασε κάποια στιγμή και τους 16 πόντους (64-48 στο 33'), καθώς ο Ζήσης ηρεμούσε το παιχνίδι και ο Ματσιούλις συνέχιζε να προσφέρει επιθετικές λύσεις. Ο Ηρακλής δεν είχε κάποιον παίκτη να τραβήξει το σκοράρισμα, καθώς ο Χάνλαν είχε σιγήσει, ωστόσο από κάποια στιγμή και μετά, στο τελευταίο πεντάλεπτο, βγήκε μπροστά ο Μπόουλιν και με δικούς του πόντους ο "γηραιός" μείωσε στους 7 (66-59) στο 37', δεδομένου ότι η ΑΕΚ κόλλησε κάπως επιθετικά.

Ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη ο Ηρακλής βάζοντας την μπάλα στον πολύ καλό Καββαδά μείωσε 70-64, αλλά σε εκείνο το σημείο "μίλησε" ο Λάνγκφορντ. Πήρε την μπάλα μετά από άστοχο σουτ του Ματσιούλις και μα γκολ φάουλ έκανε το 73-64 στο 39', στη συνέχεια έβαλε 2/4 βολές (είχε κερδίσει αντιαθλητικό φάουλ) κάνοντας το 75-66 και ουσιαστικά "καθάρισε", διατηρώντας το αήττητο της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

ΧΡΥΣΑ "ΤΕΣΣΑΡΙΑ": Γιόνας Ματσιούλις και Λίνος Χρυσικόπουλος κάλυψαν με απόλυτη επιτυχία τη θέση "4" παίζοντας καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ΑΕΚ. Ο Λιθουανός τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 3/6 τρίποντα και ο Λίνος 14 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ είχε 13 λάθη για 13 ασίστ και ο Ηρακλής 19 λάθη για 14 ασίστ.