23.2 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΑΕΚ-Τρεβίζο 77-92: Νέα ήττα και τώρα… τρέχει! (pics)

Νέα ήττα για την ΑΕΚ που συνεχίζει να προβληματίζει! Οι "κιτρινόμαυροι" με απογοητευτική άμυνα και εμφάνιση ηττήθηκαν από την Τρεβίζο για τη δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League με 77-92, και συνεχίζουν να αναζητούν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση. Το 2/2 έκανε η ιταλική ομάδα, έχοντας τον Σιμς σε τρομερή μέρα με 31 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με την Τρεβίζο να μπαίνει δυνατά στο παρκέ και να παίρνει νωρίς προβάδισμα 8 πόντων (2-10 στο 3'). Σταδιακά η ομάδα του Στέφανου Δέδα έκοψε τη διαφορά, έφτασε στον πόντο (15-16 στο 7') ωστόσο δεν μπορούσε να βρει λύση για τα αμυντικά της προβλήματα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -5 από τους Ιταλούς (18-23).

Με την ΑΕΚ να εξακολουθεί να μην έχει αμυντικές επιστροφές και να δέχεται πόντους σε αιφνιδιασμούς και στη δεύτερη περίοδο, η Τρεβίζο πήρε και πάλι διαφορά, αυτή τη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (24-35 στο 14'). Η ομάδα του Στέφανου Δέδα πέρα από το μεγάλο πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία δυσκολευόταν να συνδεθεί και με το καλάθι μένοντας σε χαμηλά επίπεδα και στην επίθεση, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν με σχετική ευκολία πόντους φτάνοντας τους 50 στο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με την Τρεβίζο να προηγείται με 14 (36-50).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ βελτίωσε τα αμυντικά της κενά, βρήκε λύσεις επιθετικά και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (49-55 στο 26') και εν τέλει να φτάσει σε απόσταση πέντε πόντων από την Τρεβίζο στο κλείσιμο της περιόδου (60-65).Οι "κιτρινόμαυροι" ωστόσο δε μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, είδαν τη διαφορά να αυξάνεται ξανά και γνώρισαν βαριά ήττα με 77-92 από την Τρεβίζο.

Ο MVP: Ο Χένρι Σιμς ήταν ασταμάτητος για την Τρεβίζο και πετυχαίνοντας double-double με 31 πόντους και 13 ριμπάουντ οδήγησε την ομάδα του στη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα ματς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Τρεβίζο εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της ΑΕΚ στις αμυντικές επιστροφές και βρήκε σχεδόν τους διπλάσιους πόντους από την Ένωση στον αιφνιδιασμό, έχοντας 19 έναντι 10 των "κιτρινόμαυρων", έχοντας παράλληλα και την συντριπτική υπεροχή στον τομέα των ριμπάουντ υπερτερώντας κατά 15 (43-28).

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-50, 60-65, 77-92

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.