17.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ: Ήττα σε πανδαισία τριών παρατάσεων (pics+vids)

Στη δεύτερη αναμέτρησή της επί τουρκικού εδάφους, η ΑΕΚ "λύγισε" στην τρίτη παράταση από τη Νταρουσάφακα σε ένα ματς που δεν... τελείωνε ποτέ (119-114)! Μετά την ήττα στις λεπτομέρειες από την Μπαχτσεσεχίρ πριν από λίγες μέρες, οι "κιτρινόμαυροι" ηττήθηκαν ξανά στο τέλος, δείχνοντας ωστόσο καλά στοιχεία σε ένα δυνατό φιλικό τεστ. Για την ΑΕΚ ξεχώρισε με μία εντυπωσιακή εμφάνιση ο Στεφάν Γέλοβατς με 34 πόντους, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και έφτασε να προηγείται με 29-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι "κιτρινόμαυροι" συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, διατηρώντας τη διαφορά και στην ανάπαυλα (48-42).

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης, "πάτησε το γκάζι" και ανέβασε και άλλο τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (76-64). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Νταρουσάφακα αντέδρασε, ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά λίγο πριν το τέλος και τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (87-87).

Ούτε το πρώτο, αλλά ούτε και το δεύτερο επιπλέον πεντάλεπτο όμως ήταν ικανό να αναδείξει νικητή. Οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες (97-97) στην πρώτη και στη δεύτερη παράταση (103-103) με την Νταρουσάφακα να αναδεικνύεται νικήτρια στην... τρίτη με σκορ 119-114.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 42-48, 64-76, 87-87, 97-97 (παρ.), 103-103 (2η παρ.), 119-114 (3η παρ.)

NΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Σελτζούκ Ερνάκ): Ολασένι 9, Κοπέιν 25 (4), Πινέριο 21 (3), Ακιούζ 3 (1), Χας, ΜακΚάλοχ 11, Οτζντεμίρογλου 2, Σαβ 3, Μουτάφ 7 (1), Ατάρ 11, Μπουθ 25 (5), Ντογκάν 2.

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κόλομ 12 (3 τρ., 7 ασίστ), Μπόγρης 2, Φλιώνης 11, Πετρόπουλος 13(3), Ανγκόλα 15, Φιλιππάκος, Γέλοβατς 34 (5), Γκρίφιν 13 (3 τρ., 6 ριμπ.), Μαυροειδής, Βαουλέτ 14 (6 ριμπ.).