21 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Αδριατική λίγκα: Νικητής στο θρίλερ ο Ερυθρός Αστέρας! (vid)

Πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου της Αδριατικής Λίγκας έκανε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος επικράτησε της Μπουντούσνοστ με 84-79 σε ένα παιχνίδι που είχε διπλή ανατροπή και συγκλονιστικό φινάλε!

Σε έναν αγώνα που είχε τεράστιες διακυμάνσεις στο σκορ και στην απόδοση των δύο αντιπάλων, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε, ύστερα από ένα συγκλονιστικό φινάλε και χάρη σε ένα δικό του σερί 16-5 της Μπουντούσνοστ, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των Τελικών της Αδριατικής λίγκας! Η ομάδα του Βελιγραδίου βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ, χτίζοντας μία διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο (55 - 41), που έδειχνε ικανή να της δώσει μία σχετικά εύκολη νίκη στον αγώνα.

Η φιλοξενούμενη ομάδα όχι απλώς επέστρεψε όμως, αλλά με ένα επιμέρους σκορ 29-8 στην τρίτη περίοδο πήρε αυτή ένα προβάδισμα 6 πόντων, το οποίο την έβαλε οδηγό και ένα βήμα μακριά από το μπρέικ! Τελικά, η τελευταία περίοδος περιελάμβανε άλλο ένα σερί, αυτή τη φορά από τον Αστέρα. Το 16-9 του τελευταίου τριλέπτου και τα τεράστια καλάθια του πρωταγωνιστή Ογκνιεν Ντόμπριτς έδωσαν τη νίκη και το... championship point στους Σέρβους.

Ο Ντόμπριτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με τους 27 πόντους και τα 5 ριμπάουντ του, ενώ από κοντά για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν το δίδυμο των Λόιντ - Ενόκο, με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για την ηττημένη Μπουντούσνοστ, πρωταγωνιστής ήταν ο Ντανίλο Νίκολιτς με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ.