16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Αγχώθηκε η Μπαρτσελόνα, ήττα για Βασιλειάδη (vids)

Το πιθανότερο είναι πως δεν περίμενε πως το παιχνίδι με τη Φουενλαμπράδα θα είχε τέτοια εξέλιξη. Η Μπαρτσελόνα ταλαιπωρήθηκε μέχρι να φτάσει στη νίκη στη Μαδρίτη με το τελικό 90-94, με τους γηπεδούχους να κάνουν την δική του αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο. Η Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη γνώρισε βαριά ήττα από τη ΜόραΜπανκ Ανδόρρα εκτός έδρας με 93-69. Όλα αυτά για τους πρώτους αγώνες της ημέρας στη Liga Endesa στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

(ACB Photo / B.B. Hojas)

Φουενλαμπράδα - Μπαρτσελόνα 90-94

Η Μπαρτσελόνα έχτισε μια διαφορά δέκα πόντων στην πρώτη περίοδο (12-22), αλλά η συνέχεια ήταν ισορροπημένη για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν καλύτερα στην τελευταία περίοδο, πλησίασαν, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολοκληρωτική ανατροπή, μένοντας στο τελικό -4. Αμπρίνες και Μίροτιτς είχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ διψήφιοι άφησαν το παρκέ ακόμη οι Ντιλέινι (15), Κλαβέρ (14), Τόμιτς (12), Χίγγινς (10). Ο Μαρκ Γκαρσία με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.

ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Φουενλαμπράδα 93-69

Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χάνα 14, Σι 13, Μούσλι 12, Μασενάτ 11, Γέλινεκ 11), απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (40-19), 71% στα δίποντα και ένα διόλου ευκαταφρόνητο 45% (5/11) στα τρίποντα ήταν συνταγή ικανή να δώσει στη ΜόραΜπανκ Ανδόρρα τη νίκη επί της Ομπραντόιρο χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά. Ο Κώστας Βασιλειάδης σε 10'45'' είχε ένα ριμπάουντ και ένα κλέψιμο με 0/2 σουτ εντός πεδιάς. Ο Μπριαντζιάνσκι με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.