27.2 C
Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, 2024

Αγχώθηκαν οι Ρόκετς (vids)

Ίδρωσαν οι Χιούστον Ρόκετς για να φθάσουν στη νίκη με 104-101 επί των Μινεσότα Τίμπεργουλφς στο «Toyota Center» και να πάρουν το προβάδισμα με 1-0 στα πλέι οφ του ΝΒΑ.

Με επιμέρους σκορ 8-3 στην τελευταία περίοδο οι «λύκοι» βρέθηκαν στο -3, αλλά ο Τζίμι Μπάτλερ (13π., πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ, δύο κλεψίματα) αστόχησε στο φινάλε στο τρίποντο που επιχείρησε και θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση κι έτσι οι γηπεδούχοι διαφύλαξαν την έδρα τους. Ο Τζέις Χάρντεν ήταν συγκλονιστικός, με 44π. με 7/12 τρίποντα, οκτώ ασίστ, τέσσερα ριμπάουντ και δύο κλεψίματα, «διπλός» ήταν ο Κλιντ Κάπελα με 24π. και 12 ριμπάουντ και άστοχος ο Κρις Πολ, με 14π. με 5/14 σουτ εντός παιδιάς, μαζί με τέσσερις ασίστ, τρία ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και έξι λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Άντριου Ουίγκινς με 18π., άλλους 15π. με εννέα ριμπάουντ, οκτώ ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα κόψιμο είχε ο Τζεφ Τιγκ, επίσης 15π. ο Τζαμάλ Κρόφορντ, 16π. ο Ντέρικ Ρόουζ και 8π. με 12 ριμπάουντ, δύο ασίστ κι ένα κόψιμο ο Καρλ-Άντονι Τάουνς.