19.9 C

«Αγκαλιά» με το πρωτάθλημα η Ζαλγκίρις (vids)

Η Ζαλγκίρις «έσπασε» την έδρα της Λιετκαμπέλις επικρατώντας 72-59 στον τέταρτο τελικό των πλέι οφ του λιθουανικού πρωταθλήματος κι έκανε το 3-1 στη σειρά.

Πλέον η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους χρειάζεται μία νίκη ακόμα προκειμένου να στεφθεί ξανά πρωταθλήτρια.

Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν στα πρώτα είκοσι λεπτά (37-40 ημίχρονο) αλλά στη συνέχεια φόρτσαραν και κατόρθωσαν να μέσω της σπουδαίας άμυνάς τους να φύγουν με το «διπλό».

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 7-8 με τους δύο αντιπάλους να δυσκολεύονται πολύ στο σκοράρισμα.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους και ο Μπροκ Μότουμ σημείωσαν από 16 πόντους για τους νικητές, ενώ άλλους τόσους πέτυχε από την πλευρά των ηττημένων, ο πολύπειρος Κριστόφ Λαβρίνοβιτς.