22.4 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Αγκάλιασε την πρόκριση ο Ευρωπαίος Ηρακλής

Την δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον πρώτο όμιλο του FIBA Europe Cup πέτυχε ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε μέσω ανατροπής της Ρέτζιο Εμίλια με 78-74, και πλέον αποτελεί μεγάλο φαβορί για να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση, έχοντας να αντιμετωπίσει στην «φούσκα» της Ντε Μπος την Παρασκευή (29/1, 13:00) την Βελγική Μονς.

Η ομάδα του Αστέριου Καλύβα είχε ως ηγέτες τους Όλιβερ Χάνλαν και Βασίλη Καββαδά, οι οποίοι την οδήγησαν στην ανατροπή, την στιγμή που οι Ιταλοί κατάφεραν να ξεφύγουν με +8 με 2/2 τρίποντα του Κόπονεν στο 34'.

Συγκεκριμένα, οι Ιταλοί με ηγέτη τον Μπόστιτς, ο οποίος είχε 17 πόντους (5/6 διπ., 1/2 τριπ.) στο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 46-38 στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ηρακλή να τρέχει ένα σερί 8-0 και να ισοφαρίζει με τον Καββαδά σε 46-46 στο 23'. Η Ρέτζιο Εμίλια με ένα επιμέρους σκορ 16-6, προσπέρασε με +10 (62-52) στο 28', με τον «γηραιό» να επιστρέφει και πάλι, και να μειώνει σε 64-62 με τον Χάτσερ στο 33'. Σε εκείνο το σημείο 2/2 τρίποντα το Κόπονεν έδειχναν να γέρνουν την πλάστιγγα (70-62), για να απαντήσει και πάλι η ομάδα της Θεσσαλονίκης, και με επιμέρους σκορ 13-2, να προηγηθεί με 73-72 χάρη σε γκολ-φάουλ του Χάνλαν στο 1'31''. Στα 24'' ο Καββαδάς με 1/2 βολές έγραψε το 74-72, με τον Χάνλαν να κερδίζει καθοριστικό επιθετικό φάουλ από τον Τέιλορ, και τον Ενετσινόγια με 4/4 βολές να σφραγίζει τη νίκη.

Χάνλαν, Καββαδάς και έλεγχος στα ριμπάουντ

Ο Όλιβερ Χάνλαν έχοντας ευρωπαϊκές παραστάσεις οδήγησε τον Ηρακλή στη νίκη, έχοντας 18 πόντους με 8/9 δίποντα και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Καββαδάς σκόραρε 17 πόντους με 8/13 δίποντα και 8 ριμπάουντ. Θετικοί και οι Σκάιλερ Μπόουλιν (9 π., 3/6 τριπ., 4 ασίστ), Σκοτ Σάγκς (8 π., 3/5 διπ.,) και Ομπίνα Ενετσινόγια (8 π., 2/2 διπ., 4/4 βολές). Επίσης καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα ριμπάουντ (31-26), αλλά και το γεγονός ότι 13/15 δίποντα που είχε η Ρέτζιο Εμίλια στο ημίχρονο, περιορίστηκαν στα 26/40.