15.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Αήττητη και στην Κύπρο

Την πρώτη θέση στο "Ζιβανάρειο Basketball Cup" κατέκτησε η ΑΕΚ μετά τη νίκη της και επί του ΑΠΟΕΛ με 108-73, με την οποία διατήρησε το αήττητό της όχι μόνο στο τουρνουά της Κύπρου, αλλά και σε όλα τα φιλικά της προετοιμασίας της μέχρι στιγμής.

Αυτή τη φορά η ΑΕΚ επέδειξε συνέπεια και στις δύο πλευρές του παρκέ από την αρχή του αγώνα, κάτι που της επέτρεψε να κάνει περίπατο από το πρώτο ημίχρονο. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά άρχισε να αυξάνει τη διαφορά, η οποία στο 18' άγγιξε για πρώτη φορά τους 20 πόντους, καθώς ο Ελονού έκανε την καλύτερη εμφάνισή του ως τώρα στην προετοιμασία δίνοντας πολλές λύσεις κάτω από τα καλάθια και ο Λαρεντζάκης ήταν μια σταθερή επιθετική απειλή από την περιφέρεια.

Η ΑΕΚ έκανε μια μικρή κοιλιά στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου επιτρέποντας στον ΑΠΟΕΛ να μειώσει 50-38, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά απέκτησε ξανά ανοδικές τάσεις. Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν καλή και έβγαζε το... λάδι στους παίκτες της κυπριακής ομάδας, ενώ στην επίθεση υπήρξε πλουραλισμός. Ο Σάκοτα εδωσε πολλές λύσεις, ενώ όσοι παίκτες χρησιμοποιήθηκαν από τον Μανωλόπουλο βοήθησαν, ακόμα και οι νεαροί Μωραΐτης και Τσαλμπούρης, που βοήθησαν κι αυτοί.

Έτσι, στο 38' η ΑΕΚ πέρασε για δεύτερη φορά σε τρία παιχνίδια στην Κύπρο τους 100 πόντους με καλάθι του επίσης πολύ καλού Σι, ο οποίος έδειξε θετικά δείγματα σε αυτό το τουρνουά, και έφτασε τελικά με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 50-38, 80-59, 108-73

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού 15 (7/7 διπ., 5ρ.), Τζέιμς 2, Γκριν 3 (1/2τρ., 4ασ.), Ξανθόπουλος (6ασ.), Σάκοτα 20 (5/7τρ.), Άτιτς 9 (3ασ.), Λαρεντζάκης 14 (3/4τρ., 3ασ.), Μπάρλοου 9 (4ασ.), Τσαλμπούρης 12 (4/6τρ.), Καμπερίδης 1, Μωραΐτης 6 (4ασ.), Σι 17 (2/5τρ.).

ΑΠΟΕΛ (Κωνσταντινίδης): Ζντράβιτς, Γκάρι 12(2), Φλέμινγκ 7(1), Πηλαβάς, Ιερωνυμίδης 7, Κούνας 8(1), Μουρ 9, Κασκίρης, Καραμπατάκης, Χάρις 11, Μπέικερ 19.