28.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Το απόλυτο Λε Μαν και Βιλερμπάν, νέα ήττα για Σαλόν! (pics+vids)

Από το κακό στο χειρότερο πάει η περσινή πρωταθλήτρια Γαλλίας, Σαλόν, καθώς υπέστη την τρίτη της ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις, αυτή την φορά από την Παρί Λεβαλούα με 77-79 εντός έδρας!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σεφτέ στην σεζόν κόντρα στους κατόχους του τίτλου, μετά από ματς θρίλερ. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 40-40 στο ημίχρονο, προμηνύοντας την συναρπαστική συνέχεια.

Η Παρί πήρε μικρή ανάσα, έμεινε μπροστά και με καλάθι του Ελιεζέρ στα 5 πήρε το σπουδαίο διπλό. Κορυφαίος του ματς ο Πρέπελιτς με 29 πόντους και 3 ριμπάουντ ενώ για τους πρωταθλητές ο Σμιθ είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-40, 59-62, 77-79

Το απόλυτο με 3/3 έχει η Λε Μαν, μετά και την νίκη της με 73-58 επί της Ορτέζ εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση και ήδη από το ημίχρονο είχαν ξεφύγει με 20 πόντους, 41-21. Η συνέχεια τους ανήκε, καθώς έλεγξαν πλήρως τον αγώνα και πήραν το τρίτο σερί ροζ φύλλο. Ο Τζάστιν Κομπς είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ για την Λε Μαν ενώ για την Ορτέζ ο Αλέν Κόφι σημείωσε 13 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 41-21, 54-37, 73-58

Δείτε φάσεις από το παιχνίδι:

Η Τουλόν επιβλήθηκε 85-70 της Λιμόζ και παρέμεινε κι αυτή αήττητη. Το εκρηκτικό ξεκίνημα των γηπεδούχων (28-12) τους έδωσε ώθηση και παρά την μικρή μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους, πέτυχαν την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς. Ο Κάουελς είχε 25 πόντους και 4 ριμπάουντ για την Τουλόν, με τον Γκίμπσον να σημειώνει 17 για την Λιμόζ.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 41-33, 66-56, 85-70

Σερί τριών νικών τρέχει και η Βιλερμπάν που κέρδισε την Σολέ με 77-59 εντός έδρας. Η ομάδα του Τόνι Πάρκερ είχε ένα εύκολο βράδυ με τους Ρόμπινσον και Νουά να σκοράρουν από 17 πόντους. Σπουδαίος και ο Κάμπα με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, Ρουσέγ και Μισίνο πέτυχαν 13 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 45-24, 58-39, 77-59