15.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Αήττητη η Βραζιλία, πήρε το «θρίλερ» η Βενεζουέλα (vids)

Η Βραζιλία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Παραγουάη και την ανάγκασε στην τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα ματς στα προκριματικά του AmeriCup 2022, ενώ εκείνη παρέμεινε αήττητη.

Στη «φούσκα» του Μπουένος Άιρες οι παίκτες του Άτσο Πέτροβιτς δεν δυσκολεύτηκαν να φθάσουν στη νίκη και το 4-0, με τον Κάιο Πατσέκο να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 18π., ενώ ο Λούκας Ντίας είχε 5π., αλλά και έντεκα ριμπάουντ.

Στον άλλον αγώνα του ομίλου η Ουρουγουάη κέρδισε με 74-67 τον Παναμά, με το Μάρκος Κάμποτ να τελειώνει με 17π.

Στους αγώνες για τον Α’ Όμιλο, στη δεύτερη παράταση έλυσαν τις διαφορές τους Βενεζουέλα και Χιλή, με το Μίκαελ Καρέρα (22π., εφτά ριμπάουντ) με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 64-64 στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του ματς, ενώ εν συνεχεία ο Νέστορ Κολμενάρες (11π., οκτώ ριμπάουντ) αστόχησε σε λέι απ. Στην πρώτη παράταση, ο Γκιλέντ Χέισλερ (19π., έντεκα ασίστ) με τρίποντο ισοφάρισε σε 74-74, για να ακολουθήσει λάθος στην τελευταία επίθεση από τους Χιλιανούς. Ο Νίκολας Καρβάτσο με 20π. και δέκα ριμπάουντ ξεχώρισε για τους ηττημένους.

Η Αργεντινή, από την πλευρά της, ξεπέρασε με 75-67 το εμπόδιο της Κολομβίας, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Κάρλος Σάτμαν με 14π.