29.4 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Ίδρωσε, αλλά νίκησε η Μακάμπι (vids)

Άφησε την Ευρωλίγκα, εστίασε στο πρωτάθλημα Ισραήλ, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο για την Μακάμπι Τελ Αβίβ: Θετικό. Εκτός έδρας επικράτησε 104-100 της Μακάμπι Ασντόντ, αλλά αυτή τη φορά χρειάστηκε τη δεύτερη παράταση για να πάρει τη νίκη.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε ως το +9 (83-74) δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά η Ασντόντ πλησίασε (83-81, 39'17'') και ισοφάρισε με 2/2 βολές και 8'' για το τέλος, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Mε 40'' για το τέλος και του έξτρα πενταλέπτου βρέθηκε στο -2 (88-90), ισοφάρισε με βολές (90-90) με 24'' στο ρολόι και ο αγώνας πήγε στη δεύτερη παράταση.

O Zoύσμαν ανέλαβε να εκδηλώσει τις επιθέσεις (94-90 και 96-92), ο Ρολ έστειλε τη διαφορά στο +5 (98-93) με τον Καλοϊάρο να δίνει τη χαριστική βολή για το 102-98 με 8'' για τη λήξη και τον Ρολ να υπογράφει το τελικό 104-100 για την Μακάμπι Τελ Αβίβ εκτός έδρας.

Με double double άφησαν το παρκέ ο Τζον Ο' Μπράιαντ (20π, 11ρ) και ο Γιοβέλ Ζούσμαν (15π., 12ρ). Ο ΝτιΜπαρτολομέο πρόσθεσε 17 πόντους και ο Ρολ 15. Μαρκ Τόλεφσεν (31), Πολ Στολ (30) και Λις Σόσι (25) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους.