20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ήττα στην παράταση για τη Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν δεν τα κατάφερε εκτός έδρας. Η Σαλόν οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί πήρε τη νίκη με 99-96, αφήνοντας την ομάδα του Τόνι Πάρκερ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 19-4.

Ο Λάιτι έγραψε το 82-87 με 19’’ για τη λήξη, αλλά ο Άντριαν Πέιν έκανε το αντιαθλητικό φάουλ, το οποίο οδήγησε στο 84-84 από τη γραμμή των βολών με τον Μάικ Ζελαμπάλ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων με 2’’ στο ρολόι για το 87-87, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

O Λάιτι έγραψε το 87-90 με «γκολ φάουλ», αλλά δύο λεπτά αργότερα η Σαλόν είχε πάρει το προβάδισμα (93-90). Ο Μαλεντόν έγραψε το 93-94, ο Λάιτι το 95-96 με 45’’ για το τέλος και της παράτασης, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους που έφτασαν και στη νίκη με το τελικό 99-96 με τους Μάιλς και Ρόμπερτς να ευστοχούν.

Ο Σον Αρμάντ με 23 πόντους, ο Μικαέλ Ζελαμπάλ με 16, ο Τζαρόν Τζόνσον με 14, ο Ρόναλντ Ρόμπερτς με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τη Σαλόν που είχε σε πολύ καλή μέρα και τον Τζάρεντ Ρόμπινσον με εννέα πόντους, αλλά και εννέα ασίστ. Ο Ζαν Σαρλ Λίβιο με 18 πόντους, ο Τεό Μαλεντόν με 15 και οι Λομάζ, Ντιότ, Λάιτι που είχαν από 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Βιλερμπάν. Από το ρόστερ απουσίαζε ο Εντουιν Τζάκσον, ο οποίος πριν λίγες μέρες είχε μιλήσει δημοσίως με όχι και τόσο κολακευτικά λόγια για τον προπονητή του Ζβέζνταν Μίτροβιτς.