17.7 C

Ήττα για την Αστάνα, εύκολα η ΤΣΣΚΑ (vid)

Η Αστάνα γνώρισε την ήττα από την Ζενίτ με 84-73 στον πρώτο αγώνα της ημέρας για την Βαλτική Λίγκα με δύο ακόμη να βρίσκονται σε εξέλιξη (ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Τσμόκι Μινσκ και Ούνιξ Καζάν-Κάλεβ.

Η Ζενίτ είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τους Χάρπερ (21), Κούριτς (18) και Καράσεφ (17) να ηγούνται στην επίθεση. Η Αστάνα του Κώστα Φλεβαράκη είδε τον Τζάστιν Κάρτερε να σταματά στους 27 πόντους και τον Ίκε Ουντάνο να προσθέτει 16. Ο Λεωνίδας Κασελάκης σε 30'25'' είχε 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Στον δεύτερο χρονικά αγώνα της ημέρας η Νίζνι επιβλήθηκε της Ρίγα με 80-64, επιβάλλοντας τον δικό της νόμο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.Ο Γέλοβατς είχε 16 πόντους, ο Ποπόφ 14, ο Γκουμπάνοφ 13  για τους νικητές.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβαζε σταδιακά στροφές, πήγε από το 20-22 (10') στο 46-34 του ημιχρόνου με την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να μεγαλώνει και να ξεπερνά τους 30 πόντους στην τέταρτη περίοδο (83-49, 36'). Έτσι με τον δικό της τρόπο και τον Δημήτρη Ιτούδη να μοιράζει το χρόνο έφτασε στο τελικό 90-64 επί της Τσμόκι Μινσκ. Ο Βοροντσέβιτς σημείωσε 14 πόντους και είχε και 7 ριμπάουντ, ο Κάιλ Χάινς πρόσθεσε 15 και Νάντο ντε Κολό 11.