24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Ήττα για Μπαρτσελόνα, κορυφή για Βαλένθια (Vids)

Δύο δυνατά παιχνίδια έγιναν σήμερα το απόγευμα στο ισπανικό πρωτάθλημα Όλα αυτά για την 29η αγωνιστική, η οποία ολοκληρώνεται αύριο με την αναμέτρηση ΜπιλμπάοΟμπραντόιρο.

H Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τη Βαλένθια, δεν άντεξε, φεύγοντας με την ήττα με 76-59 από τη Φοντέτα. Ο Στράτος Περπέρογλου σε 19’27’’ είχε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ αγωνίστηκε 9’21’’ με 0/2 σουτ. Την παράσταση έκλεψε πάντως και ο Μούσα Ντιανέ, καθώς κατάφερε να σπάσει το ταμπλό!!!

Η Σαραγόσα άντεξε και πήρε μια πολύτιμη νίκη με 71-69 από την Μπανταλόνα, με ήρωα τον Στέβαν Γέλοβατς, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους. Και σημείωσε ένα καθοριστικό τρίποντο που τελικά ήταν όλη η νίκη.

Με το τέλος των αποψινών αγώνων τέσσερις ομάδες έχουν ήδη κλείσει θέση για τα playoffs της ACB: Η Ρεάλ Μαδρίτης, η Μπασκόνια, η Ιμπεροστάρ Τενερίφε και η Βαλένθια.

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 76-59

Η αλήθεια είναι πως η εικόνα της αναμέτρησης μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο δεν έδειχνε πως θα εξελισσόταν έτσι στο τέταρτο. Η Βαλένθια είχε τον πρώτο λόγο στο παρκέ, αλλά η Μπαρτσελόνα έδειχνε ικανή να την αντιμετωπίσει και να την δυσκολέψει. Και το έπραξε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το πρώτο μισό έκλεισε 37-29, οι Καταλανοί μείωσαν στους τρεις (40-43, 26’) και κάπου εκεί έγινε το πρώτο μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων, φτάνοντας ως το 51-42 (29’).

Υπήρχαν στιγμές που νόμιζες πως ο Πιερ Οριόλα έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Μπαρτσελόνα.

Το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο ήταν 25-16 και κάπως έτσι έφτασε στο +17 του τελικού 76-59 η Βαλένθια.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Σαραγόσα-Μπανταλόνα 71-69

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τον ίσκιο της άλλης σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η Μπανταλόνα πήρε πρώτη μια μικρή διαφορά (10-16, 7’45’’), η Σαραγόσα επέστρεψε (26-21, 11’30’’), διατήρησε μια μικρή υπεροχή (41-39, 20’), αλλά Αμπάλδε, Σάμπατ και Μπογκντάνοβιτς έδωσαν έναν αέρα επτά πόντων στους φιλοξενούμενους (46-53, 26’).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν και κατάφεραν να βρεθούν ξανά στη θέση του οδηγού στο τέταρτο δεκάλεπτο (58-57, 31’40’’).

Πάσα... quarteback του Μπέλας στον Μπέντζινγκ...

Η Πένια απάντησε (58-69, 34’), αλλά στα τελευταία λεπτά η Σαραγόσα έδειχνε να παίρνει μια μικρή διαφορά που θα μπορούσε να ήταν και ικανή να την οδηγήσει στη νίκη (68-64 στο 37’, 71-67 στο 39’). Και έτσι έγινε με τον Αμπάλδε απλά να μειώνει σε 71-69.