20.4 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Ήττα από τη Μ.Βρετανία για την Εθνική Νεανίδων

Πάλεψε η Εθνική Νεανίδων, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία, γνώρισε την ήττα με 67-60 και θα αγωνιστεί για τις θέσεις  11-12 Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας. Αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος θα είναι αύριο στις 15.15 το Λουξεμβούργο.

Δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση η Εθνική Νεανίδων,  με τη Μεγάλη Βρετανία να παίρνει γρήγορα τα ηνία της αναμέτρησης. Ξέφυγε 18-7 στο 6.30 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 21-11.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στη συνέχεια με την Εθνική να κυνηγά στο σκορ και τη Βρετανία να διατηρεί το προβάδισμα. Οι αντίπαλες ξέφυγαν με 28-13 στο 15 και 36-21 στο 18.40.

Η Εθνική, ωστόσο, έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο. Με πιεστική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση άρχισε να μειώνει τη διαφορά. Με τρίποντο της Κριμιλή η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους (38-30 στο 22), ενώ η Γασπαράρου ισοφάρισε σε 47-47 επίσης με τρίποντο με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Ελλάδα πήρε προβάδισμα τριών πόντων στο ξεκίνημα (52-49), ωστόσο, κάποια λάθη των διεθνών στάθηκαν η αφορμή ώστε η Μεγάλη Βρετανία να ανακάμψει και να κάνει το 58-52 (στο 35.30). Η Εθνική μείωσε σε 58-55 και με την Κατσαμούρη 60-58 στο 37, αλλά ένα τρίποντο 1.22 από το τέλος της Γουίντερμπερν έδωσε αέρα 6 πόντων (66-60) στη Μ.Βρετανία που πήρε τελικά τη νίκη με 67-60.

Δεκάλεπτα: 11-21, 25-36, 47-47, 60-67

Διαιτητές: Μαζονί (Ιταλία), Σλίβικ (Αυστρία), Μεκέλοβα (Σλοβακία)

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 6, Γιαννουσίου 5, Βαντσιούρη, Εζέτζα 7, Γασπαράτου 5(1), Κατσαμούρη 2, Κούκη 9, Κριμίλη 11(1), Κριμιτζά, Πράπα 15.

Μεγάλη Βρετανία (Έλις): Κρίστι 11, Έλμορ 18(1), Χάρισον 14(2), Γουέμπ 4, Γουίντερμπερν 8(2), Μπένετ 2, Χέντερσον 4, Λίτλ 2, Μίλαρ 4.