20.1 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Έχει βρει το κουμπί της! (vids, pics)

Μπορεί να έκανε κάτι δεκαετίες να την νικήσει, αλλά από τότε που τα κατάφερε πρώτη φορά, εντός και εκτός έδρας,  την περίοδο 2016-17,  η Ιμπεροστάρ Τενερίφη δείχνει να έχει πάρει τον αέρα της Μπαρτσελόνα. Οι Νησιώτες επικράτησαν για μία ακόμη φορά των Καταλανών αυτή τη φορά με 63-57 , ενώ στον άλλον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Liga Endesa η Σαραγόσα πήρε την εντός έδρας νίκη από την Μπρεογάν με 83-69.

Με ηγέτη τον Αμπρομάιτις

Η Τενερίφη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κρατώντας σταθερά το "τιμόνι". Προηγήθηκε 24-15 (13'), έφτασε στο +13 (33-20, 17') με τους Σαν Μιγέλ και Αμπρομάιτις, αλλά παραλίγο να χύσει την... καρδάρα με το γάλα στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα έκανε το καλύτερό της διάστημα και κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους (44-40, 30') με τον Οριόλα να κατεβάζει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, στον έναν πόντο, με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (44-43). Ο Αμπρομάιτις πρωταγωνίστησε στην επιστροφή της Τενερίφης στο παιχνίδι ως το 61-53 (38'40'') με τους Καταλανούς να μειώνουν, αλλά να μην μπορούν να πάρουν και τη νίκη που έμεινε στα χέρια των γηπεδούχων με το τελικό 63-57.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τιμ Αμπρομάιτις με 20 πόντους, ο Κόλτον Άιβερσον είχε 10 και 8 ριμπάουτ, ενώ καθοριστικός για μία ακόμη φορά ήταν ο Χαβιέ Μπεϊράν με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Κορυφαίος της Μπαρτσελόνα ήταν ο Άνταμ Χάνγκα με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ACB Photo / A. Perez

Η Σαραγόσα χρειάστηκε ένα ημίχρονο μέχρι να... πάρει μπροστά και να βρεθεί μπροστά στο σκορ απέναντι στην Μπρεογάν. Μετά το 15-21 της πρώτης περιόδου αντέδρασε και με μικρότερες ή μεγαλύτερες διαφορές κράτησε το προβάδισμα και έφτασε και έφτασε και στη νίκη με το τελικό 83-69.