21.2 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Έχασε το ματς, κράτησε την διαφορά ο Ολυμπιακός

Πολύ κοντά σε ένα μεγάλο διπλό έφτασε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη, αλλά ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε με 67-64, πληρώνοντας τα λάθη και την αστοχία του στο τέλος του ματς. Στο 16-7 πλέον οι "ερυθρόλευκοι"  με την Φενέρ να ακολουθεί στο 15-8. Στα θετικά ότι οι Πειραιώτες κράτησαν το +9 του ΣΕΦ (71-62) και έχουν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 22-22 ενώ στην συνέχεια η τουρκική ομάδα πήρε κεφάλι για το 40-34 του ημιχρόνου. Τα 7 περισσότερα ριμπάουντ της Φενέρ (18-11) ήταν καθοριστικά ενώ ο Μπογκντάνοβιτς είχε ήδη 16 πόντους. Ο Ολυμπιακός βγήκε αποφασισμένος από τα αποδυτήρια και με σερί 22-7 στην τρίτη περίοδο, βρέθηκε μπροστά στο σκορ, 47-56. Ωστόσο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και απάντησε με δικό της σερί 20-8 στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τέλος και δεν ήταν όσο συγκεντρωμένοι έπρεπε, κάνοντας αρκετά λάθη, που έδωσαν έξτρα επιθέσεις στους Τούρκους. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ Η Φενέρ πήρε 32 ριμπάουντ έναντι 26 του Ολυμπιακού, έχοντας 5 επιθετικά περισσότερα. Όπως προείπαμε οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου υπέπεσαν σε λάθη στην τελευταία περίοδο, έχοντας συνολικά 12, που παρότι δεν είναι μεγάλος αριθμός, δείχνει την έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα λεπτά. ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ Αναμφίβολα ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς. Ο άσος της Φενέρ πέτυχε 27 πόντους (3/5 τριπ.) ενώ τον ακολούθησε ο Λουίτζι Ντάτομε με 17 πόντους. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Έρικ Γκριν με 17 πόντους. Πάλεψαν οι Γιώργος Πρίντεζης (10π., 7 ριμπ.) και Κώστας Παπανικολάου (13π., 8 ριμπ., 4 λάθ.). Τα στατιστικά του αγώνα εδω.