23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Έφυγε νικήτρια από το Ρέθυμνο η Κύμη (pics)

Η Κύμη πήρε την εκτός έδρας νίκη από το Ρέθυμνο στην Κρήτη με το τελικό 61-69 και μαζί την πρόκριση στους οχτώ του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών. Στον επόμενο αγώνα της θα αντιμετωπίσει εντός έδρας το Περιστέρι (3 ή 4 Νοεμβρίου).

Πιο δυναμικά πάτησαν παρκέ οι γηπεδούχοι που έδειξαν να έχουν πολλές λύσεις, κέρδισαν και φάουλ και άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά. Έφτασαν στο 12-4 (4’) και στο 16-6 (6’), όντας απόλυτα εύστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (6/6). Ο Μπαρτ οδήγησε τη διαφορά στο +11 (17-6, 8’) με την Κύμη να αντιδρά με τον Σαγκς (17-9) από τα 6μ75 και τον Τουτζιαράκη στις πρώτες βολές που κέρδισαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι (17-10). Με τη λήξη της πρώτης περιόδου ο Ουμπίλα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και μείωσε ακόμη περισσότερο (18-13).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ρεθύμνου, πήρε ριμπάουντ και πλησίασε στους δύο πόντους (19-17, 12’). Οι Κρητικοί φάνηκε να χτίζουν και πάλι μια διαφορά (23-17), αλλά Σαγκς και Κάμφορ έφεραν τον αγώνα στα ίσια (23-23) και ο Πουλιανίτης έδωσε και το προβάδισμα (23-25, 17’) από τη γραμμή των βολών και ξανά από τα 6μ75 (25-28, 18’40’’). Ο Μπαρτ ακολούθησε για το +4 (25-29, 19’10’’), για να κλείσει το πρώτο μισό 27-31. Η Κύμη έκανε double score στη δεύτερη περίοδο, όπως δείχνει το επιμέρους 9-18.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στο +7 (27-34, 29-36, 31-38), πριν ο Ντάνιελς δώσει στους γηπεδούχους το πρώτο τους εύστοχο τρίποντο στην αναμέτρηση (34-38, 24’). Και πάλι όμως η Κύμη έδειχνε να έχει βρει ρυθμό και να έχει τις λύσεις. Στην προκειμένη περίπτωση με τους Ουόσινγκτον, Σαγκς και Χόρτον που έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (34-45, 25’20’’).

Οι γηπεδούχοι με το δεύτερο τρίποντό τους στην αναμέτρηση (2/11 στο σημείο αυτό) μείωσαν στους τρεις (44-47, 29’) και με έμμεσο τρίποντο έκαναν ένα βήμα πιο κοντά (47-49, 31’). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Κύμη να φτάνει και πάλι σε διψήφια διαφορά (54-64) και στο +11 με «γκολ φάουλ» από τον Χόρτον (56-67) με το παιχνίδι να λήγει 61-69.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Τα λάθη ήταν αυτά που κυριάρχησααν σε μεγάλο βαθμό στο παιχνίδι. Φυσιολογικό, αφού είμαστε πολύ νωρίς στη σεζόν. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο το Ρέθυμνο μέτρησε 12 λάθη και η Κύμη 10. Επίσης οι γηπεδούχοι δεν ευστόχησαν ούτε μία φορά από τα 6μ75 στο πρώτο ημίχρονο (0/5).

Διαιτητές: Μάνος-Παναγιώτου-Ζαχαρής (Μαγκανάς)

Δεκάλεπτα: 18-13, 27-31, 44-49, 61-69

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 14, Μπρέισι-Ντέιβις 6, Γκάιτον 15, Ντάραμ 4, Οικονομόπουλος, Ραζής 2, Χριστοδούλου 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης 2, Σιγκούνας 1, Μπαρτ 13, Κλάντον

Κύμη (Καστρίτης): Χόρτον 11, Σαγκς 18, Μπολντς 2, Τουτζιαράκης 3, Κάμφορ 7, Ουόσινγκτον 10, Γερομιχαλός 2, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5, Ουμπίγια 4, Μαραγκός, Στυλιανού 7