14.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έφηβοι λέοντες!

Αν και πεσμένη στο καναβάτσο επί 30 λεπτά, η Εθνική εφήβων βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει μια τρομερή ανατροπή στην τελευταία περίοδο και με καρδιά χιλίων λεόντων νίκησε με τη Φινλανδία (68-55) και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, όπου περιμένει η Λιθουανία.

Η Εθνική μας βρέθηκε να χάνει με 51-39 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά στη συνέχεια έκανε ένα σχεδόν απίστευτο σερί 29-4 ως το τέλος παίρνοντας μια επικών διαστάσεων νίκη! Το χαμηλό σχήμα και η μεγάλη πίεση στην άμυνα ήταν το ένα "κλειδί", το ψυχωμένο παιχνίδι όλων των διεθνών το άλλο και το τρίτο ήταν η καταλυτική παρουσία στα τελευταία λεπτά του MVP της ομάδας μέχρι στιγμής, Αλέξανδρου Νικολαΐδη, και του Νίκου Ρογκαβόπουλου, ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε την ελληνική ομάδα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 36' (57-53). Το κλειστό του Βόλου ήταν κατάμεστο και η βοήθεια που έδωσε στους νεαρούς διεθνείς το κοινό ήταν συγκλονιστική.

Το παιχνίδι με πολλά σουτ, κυρίως μακρινά και χωρίς... δεύτερες σκέψεις ήταν αυτό που έκαναν οι Φινλανδοί από την αρχή της αναμέτρησης, επιβάλλοντας το δικό τους ρυθμό. Πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και προσπάθησαν να δημιουργήσουν και διαφορές. Έφτασαν στο 10-17 (11’) και όταν η ελληνική ομάδα πίεση (22-24, 15΄20’’) αντέδρασαν και πάλι με τον ίδιο τρόπο για να φτάσουν στο 24-32 (18’15’’) με τον Μπλόμγκρεν. Το πρώτο μισό έκλεισε 26-32 με τους Καράμπελα (από νωρίς), Νικολαϊδη και Ρογκαβόπουλο να έχουν από δύο φάουλ και την Ελλάδα να μετρά μόλις τέσσερις ασίστ στο διάστημα αυτό.

Η επιστροφή στο παρκέ οδήγησε τη Φινλανδία στο +13 (26-39, 22’) με τη διαφορά να διατηρεί διψήφια τιμή στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου, παρά την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας, την οποία είχαν αρχίσει να «βαραίνουν» και τα φάουλ. Δύο τρίποντα από Νικολαϊδη και Καράμπελα φάνηκαν να αλλάζουν το σκηνικό (48-53, 32’43’’) με τον πρώτο να συνεχίζει με ένα έμμεσο τρίποντο για το 51-53 (34’10’’). Από τα 6μ75 ήρθε και το προβάδισμα διά χειρός Ρογκαβόπουλου (54-53, 36’), ο οποίος το επανέλαβε για το 57-53 (36’40’’) με το γήπεδο να έχει πάρει «φωτιά» και την Εθνική Ομάδα να έχει επιλέξει ένα σχήμα χωρίς κλασικό ψηλό. Η διαφορά έφτασε στο +12 (67-55, 39’05’’) με την Ελλάδα να φτάνει στη νίκη με 68-55 και στην πρόκριση στους οχτώ της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Κοζλόφσκις (Λετονία), Μπελιάκοφ (Ρωσία)

Δεκάλεπτα: 8-14, 26-32, 39-51, 68-55

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 14, Κουρτίδης 6, Καράμπελας 5, Νικολαϊδης 20, Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 16, Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 3, Σταυρακούκας 2, Τσάμης