16.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Έφερε… τρικυμία στον ΠΑΟΚ η Νεπτούνας (pics, vid)

Δεν είναι τυχαία ούτε η τρίαινα, ούτε το όνομα του Ποσειδώνα που φέρει. Η Νεπτούνας προκάλεσε... τρικυμία στην Πυλαία, μπήκε στο παιχνίδι με ένα 32-11, ξεπέρασε τη νηνεμία της δεύτερης περιόδου και αντεπιτέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει τη νίκη με 94-72 από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έμεινε χωρίς νίκη μετά και την τρίτη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Το πρώτο δεκάλεπτο έδειχνε συντριβή του ΠΑΟΚ. Δεν μπορεί να μεταφραστεί διαφορετικά το 11-32, σχεδόν triple score, με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν να μην μπορούν να κάνουν τίποτα σωστό ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση, τη στιγμή που οι Λιθουανοί έβρισκαν το στόχο σε κάθε τους προσπάθεια.

Τους Σμιθ και Λιούις που ήταν οι μοναδικοί που είχαν σκοράρει στο διάστημα αυτό πλαισίωσαν κι άλλοι συμπαίκτες τους, ο Τσόχλας νοικοκύρεψε τον ΠΑΟΚ, ενώ το χαμηλό σχήμα με Ουίγγινς και Μαργαρίτη στους ψηλούς και η άμυνα ζώνης έδωσαν λύσεις. Ένα 18-2 οδήγησε στο 29-34 (15’07’’) και ο Σμιθ μείωσε στους τρεις (39-42) λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Κακό νέο μόνο το τρίτο φάουλ του Ουίγγινς από αυτό το διάστημα.

Ο ΠΑΟΚ πλησίασεν στον δύο (43-45, 21’10’’) με τον Ζήση Σαρικόπουλο και είχε την ευκαιρία να περάσει και μπροστά, αλλά ο Μπεστ μέτρησε 0/3 βολές και από το σημείο αυτό όλα έμοιαζαν να του πηγαίνουν και πάλι στραβά. Η Νεπτούνας έκανε ένα 19-4 και βρέθηκε στο 47-64 (26’30’’) με τον Φλεβαράκη να κάνει αλλαγές αναζητώντας και πάλι ένα σχήμα που θα του έδινε και πάλι λύσεις, τον Μασιούλις να οδηγεί στο +20 (47-67, 28'10'') και τους Λιθουανούς να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 72-94 στην Πυλαία.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο ΠΑΟΚ έχασε το πρώτο δεκάλεπτο 32-11, κέρδισε το δεύτερο με 28-13 και απώλεσε το τρίτο με double score 14-28, το οποίο δείχνει από μόνο τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των δύο ομάδων με τους Λιθουανούς να κάνουν μια... βουτιά μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως.

MVP: Αρκετοί ήταν οι Λιθουανοί που πήγαν καλά, αλλά ίσως ένα βηματάκι μπροστά βρέθηκε ο Γκίντις Μασιούλις, ο οποίος έβαλε σουτ όταν χρειάζονταν, βοήθησε σημαντικά στην άμυνα και ήταν από τους παίκτες που όσο βρισκόταν στο παρκέ η ομάδα του είχε το υψηλότερο +/-. Δίπλα του Σίμας Γκάλντικας με double double (11π. 10ρ). Και οι 12 παίκτες της Νεπτούνας γράφτηκαν στον πίνακα των σκόρερ.

Διαιτητές: Ματζόνι, Ρούτεσιτς, Ατάρντ

Δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-73, 72-94