13.9 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Έσπασε το αήττητο της Μπαρτσελόνα (pics)

Αήττητο τέλος για την Μπαρτσελόνα. Η Φουενλαμπράδα ήταν ο θύτης με το 79-73 να της δίνει τη νίκη επί των Καταλανών. Την έδρα της υπερασπίστηκε και η Μούρθια με το 76-64 επί της Μπρεογάν.

O αγώνας ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Φουενλαμπράδα στα περίχωρα της Μαδρίτης κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Για τρεις περιόδους οι δύο ομάδες βρίσκονταν η μία στη σκιά της άλλης. Χρειάστηκε να κάνουν ένα βήμα μπροστά στο τελευταίο "κομμάτι" του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι. Στο 35'15'' οι Καταλανοί είχαν το προβάδισμα (62-64), αλλά ένα τρίποντο του Πόποβιτς, το μοναδικό του εύστοχο στο παιχνίδι, ήταν σαν να άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης. Ένα 8-0 ήταν αυτό που χρειάζονταν οι γηπεδούχοι για να κάνουν το βήμα μπροστά που δεν μπορούσαν το προηγούμενο διάστημα. Με 1'18'' να απομένει έφτασαν στο +7 (75-68) και 4/4 βολές από Μπέλας και Πόποβιτς οδήγησαν στο 79-70 με 16'' στο ρολόι. Ο Κούριτς από τα 6μ75 απλά διαμόρφωσε το τελικό 79-73.

Ο Ρούπνικ με 15 πόντους ήταν και ο κορυφαίος της Φουενλαμπράδα που φαίνεται να έχει αναγεννηθεί με την επιστροφή του Νέστορ Γκαρσία. Ο Πόποβιτς παρά το 1/8 τρίποντα σημείωσε 11 πόντους και ο Κρουθ πρόσθεσε 10. Για την Μπαρτσελόνα ο κορυφαίος ήταν ο Πιερ Οριόλα που άφησε το παρκέ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στους διψήφιους του αγώνα βρέθηκαν και οι Ερτέλ (14), Κούριτς (12).

ACB Photo / E. Cobos

Η Μούρθια πήρε τη νίκη με ένα καλό δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Άσκια Μπούκερ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που μέτρησαν 23/30 βολές, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν από την γραμμή 6/9! Ο Γιόχαν Λέφμπεργκ με 22 πόντους ήταν αυτός που οδήγησε επιθετικά την Μπρεογάν.