23.7 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Έπιασε… 13άρι ο ΠΑΟΚ (pics)

Κάτι παραπάνω από ένα εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας στη Θεσσαλονίκη. Μπήκε όπως ήθελε στο παρκέ, αύξησε την απόσταση από τον αντίπαλό του και έφτασε στην 13η νίκη του στη σεζόν, με το τελικό 92-63 στο πλαίσιο της 21η αγωνιστικής της stoiximan.gr Basket League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα 8-0 (3’12’’), έφτασαν στο 26-13 (9’20’’) με τους Πέτεγουεϊ και Τζάκσον σε πρώτο ρόλο στην επίθεση και την άμυνα να παραμένει σταθερά σε υψηλό επίπεδο. Ο Κρουμπάλι ήταν αυτός που οδήγησε σε νταμπλ σκορ (38-19, 14’20’’) με τον Θοδωρή Ζάρα να έχει προλάβει να σημειώσει επτά πόντους σε 2’21’’! Ο Κόροιβος επιθετικά φαινόταν να τα περιμένει όλα από τον Κάρσον στο σκοράρισμα (12 από τους 25 πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Κι όλα αυτά με τις ομάδες στο σημείο αυτό να «μοιράζονται» σχεδόν στα ίσια, 20 λάθη.

Το δεύτερο μισό ήταν τυπική διαδικασία ουσιαστικά. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος οδήγησε στο +35 (81-46, 33’30’’) και οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν για πρώτη φορά από τα 6μ75 στο 33’27’’ της αναμέτρησης με τον Χάινς, με την αυλαία να πέφτει με το τελικό 92-63.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ (ΑΠΟ ΤΑ 6μ75) ΛΕΝΕ: Ο Κόροιβος στα μισά της τέταρτης περιόδου είχε 1/11 τρίποντα, ενώ οι αντίστοιχοι αριθμοί για τον ΠΑΟΚ στο ίδιο διάστημα ήταν 13/24 (54%).

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Μπήτης, Μαλαμάς

Δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63