15.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Έπιασε κορυφή η Μπαρτσελόνα (vid)

Η Μπαρτσελόνα έκανε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της και έπιασε στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας με 15-6. Οι "μπλαουγκράνα" επικράτησαν του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 72-60 για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά φτάνοντας στο 3-14 (5’) και το 8-21 (8’40’’) με τους Σέρβους να ευστοχούν στο 5’45’’ για μόλις δεύτερη φορά! Τα ριμπάουντ ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα γι’ αυτούς (5-13 στο πρώτο δεκάλεπτο), όπως και τα σουτ δύο πόντων. Στο 14’ είχαν 1/7 δίποντα και 4/10 τρίποντα!

Κάπου εκεί ήταν που γύρισε για τα καλά και ο διακόπτης. Η αρχή για τους γηπεδούχους έγινε από την άμυνα, ενώ και Λόιντ έδωσε επιθετικά σημαντικές ανάσες. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να μειωθεί (28-31 στο 18’, 30-33 στο 19’). Τα άσχημα νέα για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν πως τόσο ο Λόιντ, όσο και ο Ο’Μπράιαντ είχαν από τρία φάουλ.

Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο δημιουργήθηκε από τον Νικ Καλάθη. Είχε δύο ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και τρεις σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά, οδηγώντας στο 36-47 (23’40’’) με εκτελεστές τους Χίγγινς και Οριόλα.

Ο Καλάθης πήγε στον πάγκο για ανάσες, ο Κολόμ ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους και η διαφορά μειώθηκε και πάλι (43-49, 27’50’’). Ντέιβις και Χίγγινς πήραν πρωτοβουλίες για το 43-57 (29’45’’). Το παιχνίδι φαινόταν πως δεν είχε επιστροφή με τη διαφορά να φτάνει στο +21 (66-45, 32'30''). Ο Ερυθρός Αστέρας δεν το άφησε, μείωσε (54-66, 35'30'') με την αυλαία να πέφτει με το τελικό 60-72.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ: Η Μπαρτσελόνα είδε τον Μπράντον Ντέιβις (τραυματισμός) να επιστρέφει μετά από επτά αγωνιστικές και τον Νίκολα Μίροτιτς (προσωπικό πρόβλημα) μετά από πέντε αγωνιστικές.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Στη διπλή εβδομάδα που έρχεται η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του Τσάβι Πασκουάλ (26/1) και στην συνέχεια έρχεται στην Ελλάδα για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό (28/1). Ο Ερυθρός Αστέρας ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη για το παιχνίδι με την Αναντόλου Έφες (26/1) και στη συνέχεια υποδέχεται τη Βιλερμπάν (29/1).

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Κοβάλσκι, Ρόσι

Δεκάλεπτα: 11-21, 31-35, 45-57, 60-72