29.4 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

“Έπεσε” στην παράταση η Μακάμπι

Η Μακάμπι έδειχνε να βρίσκεται σε... καλό φεγγάρι μετά τις τρεις συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα με Μπουντούτσνοστ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπαρτσελόνα, αλλά στο ντέρμπι του Τελ Αβίβ με τη Χάποελ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στην παράταση 104-94. Όλα αυτά λίγο πριν το ραντεβού της με τον Παναθηναϊκό στις 24 Ιανουαρίου για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και παρά το εκπληκτικό παιχνίδι του Σκότι Ουίλμπεκιν που σταμάτησε στους 36 πόντους. Ο Μάικλ Ρολ πρόσθεσε 15 πόντους, Ντιμπαρτολομέο και Κοέν είχαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Γκινάτ και Χάουελ σημείωσαν από 18 πόντους για την Χάποελ.

Η Μακάμπι βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού. Ένα μέτριο δεκάλεπτο που έληξε με το επιμέρους 21-13 ανάγκασε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προσπαθεί να καλύψει τη διαφορά. Ουσιαστικά η προσπάθεια για αντεπίθεση έγινε στην τέταρτη περίοδο, όταν μείωσε στους τέσσερις (71-67) με την Χάποελ όμως να βρίσκει τον τρόπο να απαντήσει (80-70).

Ο αγώνας έγινε και πάλι ντέρμπι (85-81) με την Μακάμπι να ισοφαρίζει (86-86) 23'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Χάποελ με δύο βολές πήρε ξανά το προβάδισμα (88-86), η Μακάμπι πήγε με τη σειρά της στη γραμμή με 1'' για τη λήξη με τον Ουίλμπεκιν να οδηγεί σε μια νέα ισοπαλία (88-88) και στην παράταση την αναμέτρηση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Χάποελ κυριάρχησε (90-96 στο λίγο μετά το τρίτο λεπτό, 91-102 στο τέταρτο) ως το τελικό 104-94.