23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Έπεσαν… κορμιά στο Χάποελ Τελ Αβίβ-Ναχαρίγια (vids)

Εξαιρετικά ενδιαφέρον αποδείχτηκε το μοναδικό παιχνίδι της ημέρας στο Πρωτάθλημα του Ισραήλ. Η Χάποελ Τελ Αβίβ επικράτησε της Ιρόνι Ναχαρίγια με 77-73, σε παιχνίδι που κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό.

Η Ναχαρίγια ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο προηγούμενη ακόμη και με 11 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 21-15 στην πρώτη περίοδο και 41-31 στο ημίχρονο όμως η Χάποελ βελτιώθηκε αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην επικράτηση με αγχωτικό, έστω, τρόπο.

Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 71-71 και στη συνέχεια σημειώθηκαν ελάχιστοι πόντοι. Ο Σεκ Χένρι με λέι απ έκανε το 73-71 για τη Χάποελ και στα 1:26 ο Ντόμινικ Ουότερς αστόχησε σε δύο βολές. Ο Χένρι με μία βολή έκανε το 74-71 και στα 47'' ο Ντάιαμον Σίμπσον με κάρφωμα μείωσε στον πόντο (74-73). Ο Μίσγκαβ αστόχησε στα 5'' για τη Ναχαρίγια, ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ και ο Μάνταρ με 1/2 βολές στα 3'', έκανε το 75-73. Ο Χένρι με ένα ζευγάρι βολών τελείωσε το παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ευτύχησε να έχει σε καλή βραδιά τον Τομέρ Τζινάτ που είχε 27 πόντους με 7/8 βολές, 7/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα, ενώ 21 πόντους είχε ο Γιαμ Μάνταρ και πέντε με οχτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και επτά (!) κλεψίματα πρόσθεσε ο Γιοακίν Σούσμαν. Από την πλευρά της Ναχαρίγια που τελείωσε το παιχνίδι με 30 λάθη, ο Αλμέιδα είχε 18 πόντους, επτά ριμπάουντ και 11 λάθη, ενώ ο Ντόμινικ Ουότερς είχε 16 πόντους και τέσσερις ασίστ.

Photo Credits: Winner League