15.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ένα ξέσπασμα του Μπογκντάνοβιτς ήταν αρκετό

Οι οικοδεσπότες Ρουμάνοι μπήκαν με διάθεση στην Κλουζ-Ναπόκα να παλέψουν για την πρώτη τους νίκη στο Ευρωμπάσκετ, αλλά οι Κροάτες αποδείχθηκαν ανυπέρβλητο εμπόδιο, και έτσι η Αλεξάντερ Πέτροβιτς επικράτησε με 74-58 και έφτασαν τις 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι παίκτες τους Μαρσέλ Νταν Τέντερ μπήκαν με ενθουσιασμό στο παιχνίδι, φτάνοντας στο 10-0 στο 4', με τον 28χρονο φόργουορντ των Ιντιάνα Πέισερς να παίρνει το όπλο, και να ωθεί την Κροατία να τρέξει ένα επιμέρους σερί 20-2 και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-12. Το σερί έφτασε στο 28-2, με το σκορ να φτάνει στο 28-12, και τον Μπογκντάνοβιτς να σταματάει στους 16 πόντους (4/6 σουτ, 6/6 βολές) μέσα σε 14 λεπτά. Συνολικά ο Κράτης σούπερ σταρ είχε 21 πόντους (5/8 σουτ, 6 ριμπ.), με τον Ντάριο Σάριτς να ολοκληρώνει το παιχνίδι με double-double (11 π., 10 ριμπ.).

Οι Ρουμάνοι από την πλευρά τους κατάφεραν να μειώσουν ως το -9 (49-40) έχοντας ως ηγετική μορφή τον αρχηγό, Αντρέι Μαντάτσε (9 π,, 7 ριμπ., 6 ασίστ). Για ένα ακόμα παιχνίδι πρώτος σκόρερ ήταν ο Βλαντ Μολντοβεάνου με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.