22.9 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στο πρωτάθλημα Λιθουανίας, καθώς ξεπέρασε και το «εμπόδιο» της Σιαουλιάι με 69-58, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας στο τρίτο δεκάλεπτο.

Εύκολη έκανε τη ζωή της στην τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις, για να φτάσει τελικά στο 69-58 επί της Σιαουλιάι και να συνεχίσει να είναι πρώτη στο λιθουανικό πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ξέφυγαν σε εκείνο το σημείο μετά το 34-34 του ημιχρόνου, με ένα επιμέρους σκορ 26-11 που... τελείωσε τη δουλειά και τους πρόσφερε την 23η νίκη τους σε 26 αναμετρήσεις για την εν λόγω λίγκα.

Ο Παούλιους Γιανκούνας είχε 14 πόντους με τέσσερα ριμπάουντ για τους νταμπλούχους, με τον Άαρον Ουάιτ να προσθέτει 13 πόντους με πέντε ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη, 12 πόντους είχε ο Στανκεβίτσιους.