23.4 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Λύτρωση για Ιωνικό, θηλιά για Άρη

Μεγάλη νίκη του Ιωνικού στο κλειστό "Σοφία Μπεφόν" επί του Άρη με 72-65 , στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League, που φέρνει του Νικαιώτες ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Γιάννης Δημάκος, με 19 πόντους (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές). Σε ιδιαίτερα δυσμενή θέση ο Άρης, που έπεσε στο 5-12 και την πρότελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού κατάφερε να πετύχει νίκη, έπειτα από τέσσερις συναπτές ήττες  και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-9, ανεβαίνοντας στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Φτωχό, τόσο σε σκορ (14-14) όσο και σε θέαμα το πρώτο δεκάλεπτο. Σαφώς καλύτερα τα πράγματα στη δεύτερη περίοδο, που ξεκίνησε με σερί 12-0 (26-14) υπέρ του Ιωνικού. Σε εκείνο το σημείο αφυπνήστηκε ο Άρης και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 22-8, προσπέρασε με 36-34 με τη λήξη του α' ημιχρόνου.

Οι άμυνες έσφιξαν μετά την ανάπαυλα και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκοράρισμα. Η έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου βρήκε την ομάδα του  Κουταλιανού να έχει ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (53-50). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +10 (68-58, 4:17' πριν το φινάλε). Οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη μείωσαν σε 68-64 με 1 λεπτό και 50 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι, αλλά ο Ιωνικός είχε καθαρότερο μυαλό και κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη.

OΙ ΠΡΩΗΝ: O Λάκι Τζόουνς, που πέρσι αγωνιζόταν με τη φανέλα του Άρη, χρειαζόταν μόλις 1 πόντο για να φτάσει τους 700 στη Basket League. Σήμερα, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με πόντους 8 και 8 ριμπάουντ. Ενώ και ο Βαγγέλης Σακελλαρίου που στην αρχή της σεζόν άνηκε στους Θεσσαλονικείς, πέτυχε 12 πόντους, με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η αστοχία του Άρη έξω από τη γραμμή των 6.75 ήταν αυτή που του κόστισε το παιχνίδι. Χαρακτηριστικό δείγμα αποτελεί το γεγονός ότι από τα 6 εύστοχα τρίποντα (σε 26 προσπάθειες), τα 5 προήλθαν από τον Κεν Μπράουν, που συνολικά πέτυχε 23 πόντους.