18.7 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Έκλεισε θέση για το Copa del Rey η Σαραγόσα! (vids, pics)

Η Σαραγόσα με την εκτός έδρας νίκη της επί της Ουνικάχα Μάλαγα έγινε η δεύτερη ομάδα, μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης, που εξασφαλίσε τη συμμετοχή της στο Copa del Rey. Η Σαραγόσα είναι η ευχάριστη έκπληξη της φετινής αγωνιστικής περιόδου στην Ισπανία, φιγουράρει στην πρώτη τριάδα της κατάταξης με 11-3 πλέον και επικράτησε 81-75.

Η νεοφώτιστη Μπιλμπάο συνέχισε στον δικό της δρόμο με μία ακόμη νίκη με το 75-69 επί της Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλης. Οι Βάσκοι βρίσκονται στο 7-7, ενώ η Σεβίλλη είναι στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-11.

Ουνικάχα Μάλαγα-Σαραγόσα 75-81

Η Σαραγόσα ξεκίνησε καλά και αντέδρασε σε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο για να φτάσει στην εκτός έδρας νίκη επί της Ουνικάχα Μάλαγα. Δύο λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν στο +11 (64-75), αλλά μέσα σε ένα λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις (73-77) με τον Κάρλος Σουάρεθ. Σίλι και Μπαρέιρο ευστόχησαν σε καθοριστικά καλάθια και η Σαραγόσα έφτασε στο τελικό 75-81. Μπαρέιρο και Ένις είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα για τους νικητές με τον Σίλεϊ να ακολουθεί με 11. Για τη Μάλαγα Τόμπσον και Φερνάντεθ είχαν 15 και 10 αντίστοιχα με την ομάδα του να μετράει 3/27 τρίποντα στην αναμέτρηση!

Μπιλμπάο-Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλη 75-69

Η Μπιλμπάο τα πηγαίνει κάτι παραπάνω από καλά στη χρονιά της επιστροφής της στην ACB. Οι Βάσκοι επικράτησαν εντός έδρας της Σεβίλλης με 75-69 ξεκαθαρίζοντας την κατάσταση από πολύ νωρίς, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Αξέλ Μπουτέιγ συνεχίζει με τις καλές εμφανίσεις για τους γηπεδούχους, σημειώνοντας 23 πόντους, ο Μπάλβιν είχε 15 και 6 ριμπάουντ, ο Κουλμπόκας πρόσθεσε 13.