22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Νίκη με Ζήση η Μπανταλόνα, 2/2 Νταρουσάφακα και Παρτιζάν (pics, vids)

H Νταρουσάφακα πήρε την πρώτη νίκη της 2ης αγωνιστικής του EuroCup με το 72-65 επί της Ναντέρ, εντός έδρας. Το 2/2 έκανε και η Παρτιζάν, η οποία αυτή τη φορά επικράτησε εντός έδρας με 93-80 της Τόφας. Την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, δέκα χρόνια μετά την τελευταία της εντός έδρας παρουσία σε αυτή, έκανε η Χοβεντούτ Μπανταλόνα με το 81-68 επί της Μπρέσια και τον Νίκο Ζήση να ξεχωρίζει με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Νταρουσάφακα-Ναντέρ 72-65

Τζόουνς και Χάμιλτον με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ στη νίκη των Γάλλων, ενώ Μουρ και Τσέρι με 21 και 14 αντίστοιχα για τους ηττημένους.

Οι Τούρκοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, έφτασαν με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου στο +12 (59-47), αλλά στα επόμενα λεπτά οι Γάλλοι ήταν πιο αποτελεσματικοί. Μείωσαν στους πέντε πόντους με τον εξαιρετικό Ντάλας Μουρ (59-54, 32’30’’) και προχώρησαν ακόμη περισσότερο με τον Κένι Τσέρι να μειώνει στους δύο (63-61, 35’). Τα τρίποντα των Χάμιλτον και Οζμιζράκ έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα στην Νταρουσάφακα (68-61, 37'10'') με την άμμο στην κλεψύδρα να λιγοστεύει.Η Ναντέρ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια από τα 6μ75 με 15'' στο ρολόι και το σκορ 72-65, αλλά ο Ντέβιν Όλιβερ έχασε και τις τρεις βολές, η ομάδα του πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως  το σουτ του Μπάτερφιλντ δεν βρήκε το στόχο.

Οι Τούρκοι έκαναν το 2/2 στη διοργάνωση με το τελικό 72-65 με τη Ναντέρ να γνωρίζει την πρώτη της ήττα, αφού την προηγούμενη εβδομάδα είχε νικήσει εντός έδρας την Χοβεντούτ Μπανταλόνα.

Παρτιζάν-Τόφας 93-80

Τα πράγματα για την Παρτιζάν δεν φαίνονταν και τόσο… ρόδινα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Τόφας μπήκε με 93-80 κεκτημένη ταχύτητα από την πρεμιέρα και βρέθηκε να προηγείται 27-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η κατάσταση ανατράπηκε γρήγορα. Το επιμέρους στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 30-22 και στο τρίτο το 45-52 (22’) έγινε 56-52 (23’40’’) και 64-60 (27’45’’). Τα πράγματα πήγαν ακόμη καλύτερα για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Με το παιχνίδι να μπαίνει στην τελική του ευθεία ο Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς οδήγησε στο +9 (83-74, 35’) και λίγο αργότερα στο +10 (87-77, 37’10’’). Ο Ζάνις Πέινερς έδωσε στη διαφορά τη μεγαλύτερη τιμή της (93-77, 38'20'') πριν το τελικό 93-80.

Μπανταλόνα-Μπρέσια 81-68

Οι δύο ομάδες προχώρησαν σχεδόν παράλληλα στο πρώτο μισό του αγώνα μέχρι να έρθει το… τρελό τρίτο δεκάλεπτο. Η Μπανταλόνα έκανε το βήμα μπροστά με ταχύτητα, καλές συνεργασίες για να φτάσει στο 58-43 (28’). Το τελευταίο δίλεπτο όπως είχε ιταλική σφραγίδα με την Μπρέσια να μειώνει στο 58-53 (30’) με ένα τρίποντο του Λούκα Βιτάλι χωρίς άμυνα ακριβώς με το άκουσμα της κόρνας. Οι Καταλανοί ξαναπήραν τα ηνία της αναμέτρησης στην τέταρτη περίοδο (66-55 στο 32’20’’, 79-65 στο 38’) και έφτασαν στη νίκη με 81-68.