14.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έκανε το καθήκον της η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια πήρε μια «επαγγελαμτική» νίκη με 77-60 απέναντι στην αποψιλωμένη Χίμκι των 7 απουσιών, στο πλαίσιο της 4ης στροφής της Euroleague.

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το πρώτο μισό της αναμέτρησης. To αρχικό 8-2 υπέρ της Χίμκι στο 2'19" έγινε 18-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Μπασκόνια, οδηγούμενη κατά κύριο λόγο από τον Ακίλε Πολονάρα (ο οποίος τελείωσε το ημίχρονο με 14 πόντους), πήρε προβάδισμα, φτάνοντας το +6 (32-26 στο 16'40"), όμως οι Ρώσοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια της «Fernando Buesa Arena» με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς, 36-35.

Κι αν στο πρώτο ημίχρονο χρειάστηκαν περίπου 13 μισή λεπτά μέχρι κάποιος παίκτης να οδηγηθεί στη γραμμή της «φιλανθρωπίας», οι βολές ξεκίνησαν σχεδόν ταυτόχρονα με την έναρξη του δεύτερου μισού, χαρακτηρίζοντας την 3η περίοδο. Δώδεκα βολές σούταρε σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς (μόλις δύο η Χίμκι), η οποία έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο προπορευόμενη με 54-47.

Σταδιακά και όσο πλησίαζαν προς την κόρνα της λήξης, οι Βάσκοι άνοιγαν την ψαλίδα και οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις έδειχναν-δικαίως-να ξεμένουν από δυνάμεις.

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ: Αυτή ήταν η 15η φορά που οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στην Euroleague. Το σκορ είναι στο 9-6 υπέρ των Βάσκων.

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ: Ρόκας Γκιεντράιτις και Ακίλε Πολονάρα μοιράστηκαν τον τίτλο του πρώτου σκόρερ, πετυχαίνοντας από 20 πόντους έκαστος. Ο Λιθουανός είχε και 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενώ ο Ιταλός κατέβασε 10 ριμπάουντ και έκανε 4 κλεψίματα. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ξανά ο Βιάτσεσλαφ Ζάιτσεφ των 17 πόντων, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψιμάτων.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-36, 54-47, 77-60