18.1 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Έκανε σεφτέ στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός

Η ένατη αγωνιστική αποδείχτηκε γούρικη για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα Γυναικών, καθώς πέτυχε την πρώτη του νίκη, επικρατώντας τη Σοπρόν με 63-52.

Τέλος στο αρνητικό σερί οκτώ διαδοχικών ηττών έβαλαν οι «ερυθρόλευκες» οι οποίες νίκησαν στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» την αντίπαλό τους.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά (28-25).

Αυτό συνέβη στην τρίτη περίοδο όταν με επιμέρους σκορ 22-11 ξέφυγε 50-36 κι επί της ουσίες έβαλαν τέλος στις ελπίδες της Σοπρόν για νίκη.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 1-8, ενώ η Σοπρόν 5-4.

Κορυφαία για τις νικήτριες η Λικέντρα Τζόνσον η οποία πέτυχε έντεκα πόντους και μάζεψε δέκα ριμπάουντ. Πρώτη σκόρερ η Τζέσικα Τόμας με 15 πόντους, ενώ για τις ηττημένες η Κουεράλτ Κάσας ξεχώρισε με 15 πόντους.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.