17.3 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έκανε εύκολη την πρεμιέρα της η Νεανίδων

Η Εθνική Νεανίδων ξεπέρασε το άγχος της πρεμιέρας σχετικά γρήγορα και πήρε μια άνετη νίκη από την Αλβανία όπως δείχνει και το τελικό 87-50. Αύριο (4/8) στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 B' Κατηγορίας που φιλοξενείται στο Φίρστενφελντ της Αυστρίας, η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την σαφώς δυνατότερη Λιθουανία στις 16.45.

Μπορεί η Αλβανία να πήρε πρώτη το προβάδισμα και να διαμόρφωσε το 7-11 (4’30’’), αλλά η Ελλάδα όσο έβρισκε την ηρεμία της και ξεπερνούσε το άγχος, άρχισε να πιέζει περισσότερο στην άμυνα, βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση και στο σκηνικό άλλαξε. Με ένα 13-0 έφτασε στο 20-11 (9’36’’) και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ως το 29-15 (13’).

Η Αλβανία πλησίασε (32-23, 18’07’’), αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τις απαντήσεις για να κλείσει το ημίχρονο στο +16 (41-25) και να φτάσει για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με την έναρξη της τρίτης περιόδου (46-25, 21’). Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες συνέχισε να μεγαλώνει (68-40, 28’) και έφτασε και στο +31 (78-47, 36') με τον αγώνα να λήγει 87-50.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Στο ημίχρονο της αναμέτρησης τα λάθη ήταν 7-16 και τα ριμπάουντ 22-16. Είναι ένα μικρό «διότι» στο γιατί η ελληνική ομάδα άρχισε να χτίζει διαφορά από τα μισά της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Ιχνάτσιου (Λευκορωσία), Μεκέλοβα (Σλοβακία), Σταν (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 22-13, 41-25, 70-43, 87-50