24.2 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Έγραψε ιστορία ο Ουέστμπρουκ, double-double ο Γιάννης!

Ο τυφώνας... Ράσελ Ουέστμπουρκ χτύπησε ξανά, έφτασε τα 41(!) triple-double σε μία χρονιά, με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 13 ασιστ σε 27 λεπτά αγώνα στην νίκη των Θάντερς επί των Μπακς με 110-79 και με αυτόν τον τρόπο ισοφάρισε το ρεκόρ του Όσκορ Ρόμπερτσον, ενώ αναμένεται να τον ξεπεράσει κατά την διάρκεια της χρονιάς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, σαφώς και επηρεασμένος από τον "Ρας", αρκέστηκε σε μία μέτρια εμφάνιση για τα στάνταρ του, έκανε το double-double με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασιστ.

Για την ιστορία, ο αγώνας τελείωσε αρκετά νωρίς, καθώς μετά την πρώτη περίοδο όπου οι Μπακς κόντραραν τους Θάντερ(20-28) η συνέχεια ήταν καταιγιστική για τους φιλοξενούμενους, ξεφεύγοντας με 18 πόντους για το ημίχρονο(40-22). Στην τρίτη περίοδο τελείωσαν όλα, καθώς οι Θάντερ δεν κατέβασαν ταχύτητα, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 85-55, με αποτέλεσμα ο Ουέστμπρουκ δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου να αποχωρεί από το παιχνίδι, χωρίς να επιστρέψει στην συνέχεια, για να φτάσει τελικά η ομάδα του σε μία άνετη νίκη.

Με σουπερ Παπαγιάννη οι Κινγκς πήραν την νίκη με 98-87 επί των Μάβερικς και πανηγύρισαν την 4η νίκη τους στα τελευταία 6 παιχνίδια. Σε 28 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, ο Παπαγιάννης είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και μία  ασιστ. Δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα οι Σακραμέντο, καθώς είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη την διάρκεια του, με το Ντάλλας να ακολουθεί από κοντά, έχοντας την διαφορά σε πολλά σημεία του αγώνα σε μονοψήφιο αριθμό.

Οι Καβαλίερς επικράτησαν εύκολα των Μάτζικ με 122-102, έφτασαν τις 3 σερί νίκες και ετοιμάζονται για το ντέρμπι κορυφής με τους Σέλτικς, σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση της Περιφέρειας. Οι Καβς τελείωσαν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, όταν με 9 εύστοχα τρίποντα και ένα επιμέρους σκορ 40-22(!) μετέτρεψαν το 53-55 του ημιχρόνου σε 96-75 υπέρ τους. Ο Λεμπρόν σημείωσε triple-double ( το 12ο) με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασιστ, ενώ η ομάδα του ξεπέρασε το φράγμα των 1.000 εύστοχων τρίποντων για την φετινή σεζόν με 18/36.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς χρειάστηκαν την παράταση για να κάμψουν την αντίσταση των Γκριζλις με 95-89. Η ομάδα από το Μέμφης αρχικά είχε την ατυχία να χάσει τον Κονλευ στα μέσα της τέταρτης περιόδου, με το σκορ στο 77-71 υπέρ των Σπερς. Ωστόσο κατάφεραν και πέρασαν μπροστά 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με 82-80 έπειτα από μία απίστευτη αλληλουχία φάσεων, με το 84-84 να είναι το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου. Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, οι Σπερς τελείωσαν το παιχνίδι με διαδοχικά τρίποντα των Γκασόλ και Μίλς. Κορυφαίος ο Λέοναρντ για τους Σπερς με 32 πόντους και ο Κόνλευ με 19 πόντους για τους Γκριζλις.

Οι Νικς κέρδισαν για 3η φορά τους Σικάγο Μπουλς με 100-91, με τον Καρμέλο Άντονι να σημειώνει 23 πόντους για τους Νεοϋορκέζους, ενώ για τους Κόκκινους Ταύρους ο Μπάτλερ είχε 26 πόντους. Πέραν από την πρώτη περίοδο(29-24) οι Νικς σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι είχαν διψήφια διαφορά( 74-49 στα μέσα της τρίτης περιόδου) για να την ρίξουν στο -9 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα οι Μπούλς.

Τρελή εμφάνιση από τους Νετς, που επικράτησαν με 141-118 των Σίξερς, με τον Λόπεζ να είναι ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Καμπαρότ είχε 19 πόντους.

Οι Μάγοι της Ουάσιγκτον πήραν το διπλό στην έδρα των Χόρνετς με 118-111, με τον Γουόλ να οδηγεί τους Γουίζαρτνς στην νίκη έχοντας 3/4 εύστοχα τρίποντα, φτάνοντας τους 23 πόντους, έχοντας απέναντι του έναν φανταστικό Γουόλκερ, ο οποίος σημείωσε 37 πόντους σε 36 λεπτά για τους Χόρνετς.

Με διπλό συνέχισαν και οι Πέισερς, νικώντας με 108-90 τους Ράπτορς, οι οποίοι μέχρι και την 3η περίοδο είχαν φτάσει την διαφορά στο καλάθι(77-75), για να καταρρεύσουν στην συνέχεια με 18 πόντους διαφορά.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, οι Νάγκετς επικράτησαν των Πέλικανς με 134-131 και πλησίασαν τους Μπλέιζερς. Γκαλινάρι με 28 πόντους και Ντέιβις με 41 ήταν οι κορυφαίοι των ομάδων τους αντίστοιχα.

Οι Τζαζ έκαναν το χατίρι των Νάγκετς, και πήραν την νίκη απέναντι στους Μπλέιζερς με 106-87, με τους " Μορμόνους" να στηρίζονται στην άμυνα τους για ακόμα μια φορά. Ο Χάουαρντ με 30 πόντους ο καλύτερος για τους Τζαζ, ενώ από την άλλη ΜακΚόλουμ είχε 25 πόντους.

Με έναν φανταστικό Κλέι Τόμσον (41 πόντους και 7/14 3πντα) οι Γουόριορς επικράτησαν με 121-107 των Τίμπεργουλβς, από τους οποίους ξεχώρισε ο Γουίγκινς με 25 πόντους. Ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 19 πόντους σε 29 λεπτά.