25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Έβγαλε άσο από το μανίκι η Μάλαγα (Vids)

Με πρόσωπο - κλειδί στην αναμέτρηση έναν παίκτη που αγωνίστηκε για πρώτη φορά, τον Κριστιάν Εγένγκα, η Ουνικάχα Μάλαγα έκανε το 1-0 επί της Ιμπεροστάρ Τενερίφε με το τελικό 79-65 εντός έδρας, στους προημιτελικούς των playoffs της Liga Endesa. O Γιώργος Μπόγρης σε 24'38'' είχε 6 πόντους (3/4), 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο.

Τα τρίποντα μπήκαν στην αρχή του αγώνα με τον Άαρον Ντόρνεκαμπ να πρωταγωνιστεί και η Ιμπεροστάρ Τενερίφε έφτασε στο +7 στη Μάλαγα (8-15 στο 6’50’’ και 10-17 στο 8’10’’). Από το σημείο όμως αυτό και μετά οι γηπεδούχοι μείωσαν τα λάθη τους, έβαλαν τα δικά τους σουτ, πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι, εκεί όπου Πετίτ Νιανγκ δεν μπορούσε να κάνει και πολλά και η ανατροπή έγινε με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (19-17).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με συνεχόμενους πόντους από τον Ντάβιν Ουάιτ (19-24, 12’30’’), όμως αυτή η αντεπίθεση δεν είχε διάρκεια. Αντίθετα, η Ουνικάχα Μάλαγα ήταν αυτή που πήρε τα ηνία με σουτ τριών πόντων και τους Σουάρεθ (11π) – Νέντοβιτς (10π) να «πυροβολούν» κατά βούληση για το +9 (41-32, 18’). Το σερί διέκοψε ο Γιώργος Μπόγρης (41-34, 18’30’’), αλλά ο Χοάν Πλάθα είδε τους παίκτες του να τελειώνουν το ημίχρονο με τον τρόπο που ήθελαν και στο +10 (44-34).

Στα μισά του δρόμου η Ουνικάχα Μάλαγα μετρούσε 8/19 τρίποντα, την ώρα που τα ποσοστά για τα Κανάρια είχαν πέσει, φτάνοντας στο 5/15 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, έχοντας κάνει και 9 λάθη στο διάστημα αυτό.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν περισσότερο με πλάνο και μυαλό απέναντι στην Ιμπεροστάρ Τενερίφε που ουκ ολίγες φορές πήγε τις επιθέσεις της σε βιαστικά σουτ τριών πόντων, αρκετές φορές χωρίς να κυκλοφορήσει καν η μπάλα. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει στο +11 (49-38, 24’30’’), πριν ο Ταρίκ Κίρκσεϊ δώσει κάποιες ανάσες, εννοείται από τα 6μ75 (51-44, 25’30’’). Από το ίδιο σημείο και με άλλα δύο εύστοχα τρίποντα βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο 56-54. Με το σκορ στο 57-54 και ένα λεπτό για το τέλος της τρίτης περιόδου η Μάλαγα είχε να δώσει δύο φάουλ, η Τενερίφη δεν ευστόχησε παρά το ότι είχε διπλή ευκαρία και οι δύο ομάδες μπήκαν με αυτή τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο.

Τα λάθη συνεχίστηκαν για τους φιλοξενούμενους, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να "πατάνε" πάνω στο πλάνο τους και να εκμεταλλεύονται χαμένες μπάλες και ριμπάουντ για να φτάσουν και πάλι στο +10 με τον Εγένγκα (68-58, 34') με ένα 11-2 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο ίδιος με το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα οδήγησε και στο +13 (73-60, 36') με τον κόσμο να φωνάζει "MVP! MVP!", όταν αργότερα έφυγε και στον αιφνιδιασμό για να κερδίσει το πέμπτο φάουλ του Ουάιτ. Ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε κάπου εκεί με την Ουνικάχα Μάλαγα να κάνει το 1-0 με το τελικό 79-65 και τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τις 26 Μαϊου.

Η συγκινητική στιγμή της ημέρας

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης η Ουνικάχα Μάλαγα απέσυρε τη φανέλα με το νούμερο 5 του Μπέρνι Ροντρίγκεθ.

Είναι η πρώτη φανέλα που αποσύρει η ομάδα και το κάνε για έναν παίκτη που έμεινε στην Μάλαγα 13 χρόνια και τα 12 από αυτά ήταν και αρχηγός της.