23.4 C

Άριστα 100 η Άλμπα (pic+vids)

Σε μια νίκη που ήρθε πολύ πιο εύκολα από το αναμενόνο έφτασε η Άλμπα Βερολίνου, η οποία επικράτησε με 100-80 της Χίμκι στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-6. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις είδε την ομάδα του να μη μπορεί να ανταποκριθεί καθόλου στην άμυνα και να υποχωρεί στο 2-8, ενώ δεν αποκλείεται να δει σύντομα και την πόρτα της εξόδου.

Mάλιστα, αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη 100άρα που δέχεται η ρωσική ομάδα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπέιρου, αφού την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε με 105-77 από την Αναντόλου Εφές

Το 10-0 που έτρεξε η Χίμκι στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης, δεν φόβησε την Άλμπα, η οποία «ροκάνισε» τη διαφορά και ισοφάρισε σε 17-17 στο 7ο λεπτό. Η πρώτη περίοδος έκλεισε το 24-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Επιθετικό πάρτυ στήθηκε στην «Mercedes-Benz Arena» στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, μιας και η άμυνα είχα πάει..περίπατο. Η Άλμπα κτάφερε να πάρει κεφάλι και να πάει στα αποδυτήρια προπορευόμενη με 50-44.

Εκμεταλλευόμενη το ψυχολογικό πλεονέκτημα και την φανερή αδυναμία ή καλύτερα απραξία της ρωσικής ομάδας στην άμυνα, η γηπεδούχος εκτόξευσε τη διαφορά στο +15, 77-62, στο φινάλε της τρίτης περιόδου και έβαλε πλώρη για τη νίκη.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο δεκάλεπτο, αφού με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στο προηγούμενο διάστημα δεν υπήρχε καμία αμφιβολία για την τελική κατάληξη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 23 λάθη στο οποία υπέπεσε η Χίμκι και τα 14 κλεψίματα που κατάφερε να κάνει η Άλμπα μαρτυρούν με τον πλέον ενδεικτικό τρόπο την αμυντική δυσλειτουργία των Ρώσων.

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ: Ο Νιλς Γκιφάι έκανε career-high με τους 22 πόντους που σημείωσε σε μόλις 20 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ. Ακολούθησαν οι Λουκ Σίκμα με 20 ποντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και Μπεν Λάμερς με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ο Γιόνας Γερέμπκο διασώθηκε με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Αλεξέι Σβεντ να πλησιάζει σε αρνητικό triple-double με 11 πόντους (1/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα), 10 ασίστ και 7 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 50-44, 77-62, 100-80