24.7 C

Άντεξε για ένα ημίχρονο το Περιστέρι

Το Περιστέρι έδειξε πολύ καλή εικόνα απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά οι Σέρβοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν με 86-77.

Άλλο ένα δυνατό φιλικό δόθηκε για το Περιστέρι, αυτή την φορά με τον Ερυθρό Αστέρα στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Ο Ηλίας Ζούρος είχε ξανά την ευκαιρία μέσα από ένα σκληρό τεστ να συμπεράνει την κατάσταση της ομάδας του, βλέποντάς την να είναι πολύ ανταγωνιστική και να ελέγχει το ματς για ένα ημίχρονο, χωρίς όμως να αντάξει μέχρι τέλους.

Η ομάδα των Δυτικών προαστίων, μάλιστα, είχε καταφέρει στο ημίχρονο να προηγείται με 41-38, βάζοντας δύσκολα στο σύνολο του Μίλαν Τόμιτς. Η ανατροπή, όμως, ήρθε στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 16-22 και τον Αστέρα να βρίσκει τις λύσεις, ώστε τελικά να πάρει εκείνος το αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 21-19, 41-38, 57-60, 77-86

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέϊκ 8 (2 τριπ.), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 10, Αγραβάνης 3, Σαλούστρος 12 (2 τριπ.), Γόντικας, Βασιλόπουλος 3 (1 τριπ.), Μόρισον 6, Χάτσερ 22 (4 τριπ.), Γκρέϊ 13 (1 τριπ.), Μόουζες.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Τόμιτς): Τσόβιτς 4 (1 τριπ.), Μπράουν 22 (2 τριπ.), Περπέρογλου 12 (1 τριπ.), Νταβίντοβατς 3 (1 τριπ.), Νέναντιτς, Μπαρόν 8, Ντόμπριτς 7 (1 τριπ.), Γκιστ 16, Τζένκινς 4 (1 τριπ.), Σίμανιτς, Γιοβάνοβιτς, Ότζο 7