17.4 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Άνετη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΕΦΑΟΖ

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός, ειδικά μετά τη δεύτερη περίοδο, στο εκτός έδρας φιλικό που έδωσε με αντίπαλο την ΕΦΑΟΖ.

Οι «πράσινες» πέρασαν από το κλειστό του Ζωγράφου, φθάνοντας στη νίκη με 71-52, με την κόουτς Ελένη Καπογιάννη να μένει σε γενικές γραμμές ικανοποιημένη από την εμφάνιση των παικτριών της.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν μουδιασμένα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +2 (19-21). Στη δεύτερη περίοδο, όμως, το «τριφύλλι» βελτίωσε την άμυνά του, για να διαμορφώσει το 32-44 του ημιχρόνου. Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός «έχτισε» διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου (36-62), «καθαρίζοντας» την άτυπη νίκη.

Χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση των παικτριών τους είχαν την ευκαιρία να βγάλουν και η Στέλλα Καλτσίδου και η βοηθός της, Ανθή Μπαλτά, εν όψει της «παρθενικής» συμμετοχής της ΕΦΑΟΖ στο νέο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Δεκάλεπτα: 19-21, 32-44, 36-62, 52-71.