26 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Άνετη και νικήτρια η Ρεάλ, εντυπωσιακή η Μούρθια (pics, vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης προχώρησε με νίκη μένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας στο ισπανικό πρωτάθλημα. Εντός έδρας επιβλήθηκε της Ομπραντόιρο 78-65 για την 26η αγωνιστική της ACB. Την δική της επίδειξη δύναμης έκανε η ισπανική Μούρθια, μία από τις τέσσερις ομάδες που πήραν την πρόκριση για το φάιναλ φορ του BCL, με την εκτός έδρας νίκη επί της Σεβίλλης με 102-87. Η Ουνικάχα Μάλαγα προστάτευσε την έδρα της απέναντι στην Ιμπεροστάρ Τενερίφε με το τελικό 72-62, ενώ η Σαν Πάμπλο Μπούργος πήρε νίκη μακριά από το σπίτι της από την Φουενλαμπράδα με 79-69.

Τι έγινε στους αγώνες

Ρεάλ Μαδρίτης - Ομπραντόιρο 78-65

Η Ρεάλ Μαδρίτης στην πραγματικότητα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ομπραντόιρο. Από το πρώτο ημίχρονο είχε ουσιαστικά "καθαρίσει" το παιχνίδι, έφτασε στο +21 (60-39, 29') λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος και μόνος στην τέταρτη έδειξε κάποια σημάδια χαλάρωσης.

Η Ομπραντόιρο προσπάθησε να τα εκμεταλλευτεί, μείωσε στους 10 (71-61, 38'20''), αλλά η Ρεάλ δεν απειλήθηκε και έφτασε στη νίκη με το τελικό 78-65. Ο Τζέισι Κάρολ με 22 πόντους και 4/5 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ έχοντας ακόμη και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς πρόσθεσε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Μπέντζιους με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ομπραντόιρο.

Σεβίλλη - Μούρθια 87-102

Η Μούρθια πιστοποίησε πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση με την εκτός έδρας νίκη επί της Σεβίλλης με 102-87. Ο Κλέβιν Χάνα σημείωσε 22 πόντους, ο Μπενίτε πρόσθεσε 16 και ο Λίμα απέδειξε για μία ακόμη φορά πως στην Μούρθια βρίσκει τον καλό του εαυτό με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Εξαιρετικός για μία ακόμη φορά ήταν και ο Σόκο με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Σιλμπ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Σεβίλλης.

Ουνικάχα Μάλαγα-Ιμπεροστάρ Τενερίφε 72-62

Ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο (8-20) δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Ιμπεροστάρ Τενερίφε του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη στην Μάλαγα. Η Ουνικάχα πήρε τη νίκη με 72-62 και 8/18 (44%) από τα 6μ75. Νέντοβιτς και Μπρουκς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων. Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων με 16 πόντους και 4 ασίστ.

Φουενλαμπράδα - Σαν Πάμπλο Μπούργος 69-79

Οι φίλοι της έκαναν το γήπεδο δικό τους, η Σαν Πάμπλο Μπούργος ένιωσε σαν στο σπίτι της και πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη από την Φουενλαμπραδα, στην προσπάθειά της να ξεκολλήσει από την ουρά της βαθμολογίας. Ο Τζένκινς με 14 πόντους και ο Τόμπσον με 12 και 11 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι επιθετικά των νικητών. Για τους γηπεδούχους Κρουζ (16), Σμιτς (15) και Πόποβιτς (14) ήταν οι πρώτοι σκόρερ.