25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Άνετη η Βενέτσια, ουσιαστικός ο Μπράμος (pic+vid)

Εύκολη υπόθεση ήταν η πρεμιέρα της νέας σεζόν για την Βενέτσια, με την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Basketball Champions League να επικρατεί 80-62 της Βαρέζε εκτός έδρας.

Οι πρωταθλητές πυροβολούσαν ασταμάτητα από τα 6.75μ και με 9/16 τρίποντα έφτιαξαν διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο, 33-44. Η Βενέτσια είχε και σπουδαία δημιουργία, μετρώντας ήδη 14 ασίστ σε 20 λεπτά.

Ο ρυθμός της ομάδας του Ντε Ραφαέλε παρέμεινε υψηλός και στο τρίτο δεκάλεπτο και χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην νέα σεζόν.

Ο Τζόνσον είχε 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ 17 πόντους και 6 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Όρελικ. Ο Μάικ Μπράμος πέτυχε 6 πόντους, κατέβασε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ σε 25 λεπτά. Για τους γηπεδούχους, Φερέρο και Γουόλερ είχαν από 14 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 33-44, 46-67, 62-80