21.2 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Άλωσε την Τενερίφη η Μπιλμπάο, ταπείνωσε τη Μάλαγα η Μανρέσα (vids)

Η Μπιλμπάο πανηγύρισε ένα τεράστιο «διπλό» στην Τενερίφη με 81-67 και έκανε ιδανική πρεμιέρα για το ισπανικό πρωτάθλημα, ενώ η Μανρέσα έκανε «φύλλο και φτερό» με 79-69 τη Μάλαγα.

Εξαιρετική ήταν η Μπιλμπάο του Άλεξ Μουμπρού στα Κανάρια Νησιά και υπέταξε με 81-67 την Τενερίφη, δείχνοντας πως έχει επανέλθει δυναμικά. Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν σε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 12-21 πήραν τα ηνία (47-55) και ξεκίνησαν το πρωτάθλημα Ισπανίας με ένα πολύ μεγάλο «διπλό», με τους Αξέλ Μπουτέιγ (27 π.) και Τζέιλον Μπράουν (18 π.) να κάνουν άνω κάτω την άμυνα των παικτών του Τσους Βιδορέτα, εκ των οποίων οι Γκιόργκι Σερμαντίνι (23 π., 6.) και Μαρσελίνιο Χουέρτας (21 π., 5 ρ., 5 ασ.) φάνηκε να παλεύουν μόνοι τους.

Στη Μανρέσα, η ομώνυμη ομάδα έστησε πάρτι απέναντι στη Μάλαγα με 79-69. Από το ημίχρονο, κιόλας, η διαφορά βρέθηκε σε διψήφιο νούμερο (35-24), με την άμυνα των γηπεδούχων να έχει «στραγγαλίσει» τους παίκτες του Λουίις Κασιμίρο και τον Φράνκι Φεράρι να παραδίδει «σόου» με 25 πόντους και 10 ασίστ. Για τους Ανδαλουσιανούς, ο Τζος Άνταμς ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους.