23.3 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Άλωσαν τη Μόσχα οι Γερμανοί (vids)

Μια πολύ μαχητική και γεμάτη ενέργεια Άλμπα Βερολίνου έκανε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα στην 4η αγωνιστική με το 93-88 επί της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα! Την επόμενη εβδομάδα (22/10) οι Ρώσοι αντιμετωπίσουν στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα και οι Γερμανοί υποδέχονται την Μπασκόνια.

Δύο εντελώς διαφορετικά παιχνίδια έγιναν στο πρώτο και στο δεύτερο δεκάλεπτο στη Μόσχα. Το πρώτο ήταν περισσότερο άμυνα και πιο εστιασμένο, το δεύτερο ήταν σε έναν πολύ πιο γρήγορο ρυθμό και απολαυστικό επιθετικά. Είτε έτσι, είτε αλλιώς οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, υπήρχαν εναλλαγές στο προβάδισμα και είχε η καθεμία τους πρωταγωνιστές της: Η ΤΣΣΚΑ τον Ουίλ Κλάιμπερν, αλλά κυρίως τον Μάικ Τζέιμς με 15 πόντους, αλλά και πέντε ασίστ, η Άλμπα τον Σιμόνε Φοντέκιο, ο οποίος φάνηκε να έρχεται από το πουθενά στη δεύτερη περίοδο για να σημειώσει 13 πόντους ως το 51-47 του ημιχρόνου.

Οι Γερμανοί επέστρεψαν , όταν η ΤΣΣΚΑ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Το 60-53 (24'45'') και το 64-59 (27'40'') έγιναν 65-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου με την Άλμπα να κυνηγά κάθε μπάλα. Δύο τρίποντα από Γκρέιντζερ και Έρισκον έκαναν τα πράγματα ακόμη καλύτερα για την ομάδα του Αϊτο Ρενέσες που βρέθηκε και στο +10 (67-77, 32'50''). Ο Ιτούδης είδε τους παίκτες του να πηγαίνουν περισσότερο στο ριμπάουντ και να μειώνουν στους δύο (78-80, 36'30'') με τον Τζέιμς. Ο ίδιος μείωσε ξανά (82-85, 38') με τον Σίκμα να γράφει το 82-87 με ένα λεπτό για το τέλος και το παιχνίδι να γίνεται λίγο... τρελλό με συνεχόμενα βιαστικά σουτ και λάθη.

Ο Κλάιμπερν, που ήταν η δεύτερη επιθετική απειλή για την ΤΣΣΚΑ, έγραψε με ένα μακρινό τρίποντο το 85-87 με την επιστροφή από το τάιμ άουτ. Ο Σίκμα με φόλοου ουσιαστικά έγραψε το 85-89 με 28'' για το τέλος. Αυτή τη φορά επιστρέφοντας από το τάιμ άουτ οι Ρώσοι έκαναν το λάθος με τον Σίκμα, για να κάνουν φάουλ στον Σίκμα με 13'' στο ρολόι (85-91). Το τρίποντο του Τζέιμς δεν βρήκε το στόχο, ο Κουρμπανόφ τα κατάφερε (88-91) με 3'' για το τέλος. Το φάουλ έγινε αυτή τη φορά στον Μάντο Λο που με 2/2 έγραψε το 88-93 που ήταν και το τελικό σκορ.

MVP: Ο Σιμόνε Φοντέκιο έκανε ένα μεγάλο βήμα μπροστά για την Άλμπα σήμερα, φτάνοντας στους 20 πόντους με 7/11 δίποντα και 2/5 τρίποντα, τρία ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο. Ο τίτλος του πολυτιμότερου πηγαίνει όμως στον Λουκ Σίκμα, ο οποίος καθοδήγησε ουσιαστικά την ομάδα, ήταν παρών σε όλα τα δύσκολα και άφησε το παιχνίδι με 11 πόντους, εννέα ριμπάουντ, πέντε ασίστ και μία τάπα.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα θύμισε κάτι από ΝΒΑ. Τουλάχιστον σε ρυθμό και επιθετικά. Το επιμέρους 30-32 δίνει την εικόνα του παιχνιδιού με συνολικά 62 πόντους να σημειώνονται σε μία περίοδο. Σε αυτό βοήθησαν τα ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά με την ΤΣΣΚΑ να μετράει στο πρώτο μισό συνολικά 9/12 τρίποντα! Για τη σύγκριση, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 19-17.

Διαιτητές: Πατέρνικο, Χόρντοφ, Βαλέεφ

Δεκάλεπτα: 19-17, 51-47, 65-68, 88-93